Astry jesienne to grupa wieloletnich bylin ogrodowych. Najbardziej znane to: aster krzaczasty, gawędka, nowoangielski, nowobelgijski. Wymienione gatunki różnią się między sobą terminem kwitnienia i wysokością. Komponując je ze sobą lub z innymi roślinami ozdobnymi, możemy stworzyć barwny ogród. Wspólną cechą astrów są ich liczne gwiazdkowate kwiaty w kolorze białym, różowym, czerwonym i niebieskim, które zwabiają liczne pszczoły i motyle.

Wszystkie astry uwielbiają „kąpać" się słońcu, dlatego stanowisko pod ich uprawę powinno być ciepłe i słoneczne. Niestety, ale byliny nie znoszą suszy i często z tego powodu więdną lub usychają im dolne partie liści. Warto zatem wyściółkować glebę wokół roślin. Astry preferują przepuszczalne, ale żyzne z dodatkiem kompostu podłoże. Aby bujnie kwitły zaleca się dwukrotne nawożenie w sezonie i częste podlewanie latem.

Astry w zależności od gatunku osiągają różne rozmiary. Do najniższych (20-50 cm) i posiadających zwarty kulisty pokrój należy aster krzaczasty (Aster dumosus), zwany potocznie marcinkiem. Kwitnie długo, bo od sierpnia do końca października. Kwiaty są liczne i występują w kolorze czerwonym, różowym, niebieskim lub białym. Idealnie nadaje się do uprawy na obrzeżach rabaty, a nawet do donic.

Drugim pod względem wysokości jest aster gawędka (A. amellus). Osiąga od 40-60 cm wysokości i wolno rośnie. Pędy są sztywne i słabo rozgałęzione. Należy do najwcześniej kwitnących gatunków. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w lipcu i utrzymują się do października. Koszyczki kwiatów są dość duże (3 cm śr.) barwy niebieskiej, różowej i białej.

Do najwyższych astrów należą: nowoangielski (A. novae-angliae) i nowobelgijski (A. novii-belgii). Dorastają nawet do 180 cm wysokości. Wymagają podwiązywania, ponieważ pod ciężarem licznych i ciężkich i dużych kwiatów (śr. 4 cm) kwiatów, pędy uginają się do ziemi. W obrębie gatunków powstało wiele odmian o zróżnicowanej gamie kolorów, od bladego niebieskiego do głębokiego różu. Kwiaty astra nowoangielskiego zamykają się podczas pochmurnej pogody i na noc.