Dużym sukcesem mogą pochwalić się producenci jabłek. Sprzedaż tych owoców uzyskała rekordowy wzrost sprzedaży. Warto jednak przyjrzeć się innym produktom z grupy rolniczo-spożywczych, których rodzimi eksporterzy mają równie dużo do powiedzenia.

W pierwszej połowie sezonu 2013/2014 sprzedaż owoców była na poziomie 1488 tys. ton co daje wartość blisko 715 mln euro. Powodem dobrego wyniku sprzedaży były m.in. efekt udanych zbiorów i wzrost popytu na niektóre owoce. W 2013 r. rolnicy zebrali łącznie 3,3 mln ton owoców z drzew. Najwięcej w Polsce produkuje się jabłek, wiśni i owoców jagodowych.

Poza rekordową sprzedażą jabłek (eksport wyniósł 1/3 krajowej produkcji), nasz kraj należy do czołowych producentów czarnej porzeczki, która obecnie stanowi połowę światowej produkcji (ponad 90 tys. ton w 2013 r.). Taki wynik gwarantuje rodzimym producentom pierwsze w Europie, a na świecie drugie miejsce pod względem produkcji tego owocu. Dużą popularnością na zagranicznych rynkach cieszą się polskie truskawki, których wzrost sprzedaży w ubiegłym roku osiągnął 22 proc. Jednak nadal poważnym konkurentem w sprzedaży tego owocu jest Hiszpania. Polska może również pochwalić się uprawą malin, w których zbiory stanowią ogromne 20 proc. całej światowej produkcji.

Nie można wspomnieć, iż Polska słynie również z produkcji borówki amerykańskiej. Jak na razie, jesteśmy jednym z głównych dostawców tego owocu. Rocznie produkcja sięga 15 000 ton. W kraju borówka nadal utrzymuje niewielki popyt. Mimo tego polscy producenci borówki mają swoich odbiorców poza granicami, gdzie przekazują 80 proc. całej produkcji.

Jeśli przyjrzymy się produkcji warzyw, to w pierwszej połowie sezonu 2013/2014 eksport świeżych plonów sięgnął 326 tys. ton. Wynik ten jest mniejszy od poziomu z ubiegłego sezonu, nadal jednak stanowi o przewadze Polski na tle innych krajów. W całym ubiegłym roku sprzedaliśmy 674 tys. ton świeżych warzyw za kwotę 580 mln euro. W 2013 r. produkcję warzyw gruntowych szacuje się na poziomie 4,4 tys. ton. W tym przypadku dominuje kapusta, marchew i cebula.