Lawenda najczęściej kojarzona jest z Francją lub Hiszpanią. Uprawiana jest tam na potrzeby przemysłu leczniczego i kosmetycznego. W Polsce jest popularną rośliną ogrodową, która wbrew pozorom należy do łatwych w uprawie. Jeśli chcemy posiadać w ogrodzie lawendę najpierw musimy poznać jej podstawowe wymagania.

Istnieje blisko 45 gatunków tej rośliny, które naturalnie występują w krajach śródziemnomorskich, na Bliskim Wschodzie i w Indiach. Niestety nie wszystkie gatunki mogą być uprawiane w Polsce. Jedynie wysoką mrozoodporność wykazuje lawenda wąskolistna (Lavendula angustifolia) zwana także lekarską. W Polsce dostępne są także w sprzedaży lawenda francuska (L. stoechas) i hiszpańska (L. dentata).

Lawenda francuska i hiszpańska różnią się wyglądem od pospolitej lawendy wąskolistnej i są bardzo wrażliwe na mróz. Mogą być uprawiane jedynie jako rośliny doniczkowe na balkonie lub tarasie, a na okres zimy musza być przenoszone do pomieszczenia. Do uprawy w ogrodzie nadaje się tylko lawenda wąskolistna, która jest dość odporna na niskie temperatury (-25°C). Dobór gatunku jest pierwszym warunkiem, który decyduje o sukcesie uprawy.

Lawenda kwitnie od połowy czerwca do września. Kwiaty są niebieskie, różowe lub białe zebrane na długich i cienkich szypułkach (pot. „kłos"). Odmienne kwiaty posiada lawenda francuska i hiszpańska. Występują one w kolorze fioletowym lub białym, a na końcach krótkich, krępych szypułkach znajdują się długie i barwne podsadki. Jest mniej aromatyczna niż lawenda wąskolistna.

Ozdobą lawendy wąskolistnej są również jej omszone, srebrne, wąskie liście, które utrzymują się na roślinie nawet zimą. W letnie, słoneczne dni zarówno kwiaty jak i liście wydzielają przyjemny aromat kamfory. Lawenda jest niskim krzewem, tworzącym szerokie kępy, które ostatecznie osiągają max. 50 cm wysokości.

Lawenda jest odporna na suszę. Wymaga stanowiska słonecznego i bardzo przepuszczalnego podłoża. Jeśli posiadamy w ogrodzie piaszczystą glebę warto ją wzbogacić zwykłą ziemią ogrodową. Korzystne dla lawendy jest zmieszanie podłoża z grysem lub drobnym żwirkiem. Roślina nie lubi gleby zasobnej w substancję organiczną. Wystarczy, jeśli tylko raz w sezonie dostarczymy jej niewielką ilość nawozu wieloskładnikowego.

Krzewy lawendy nie powinny być nadmiernie podlewane i należy je chronić przed dużą wilgocią. Bardzo często zbytnia troska okazuje się zgubna dla tej rośliny. Lepiej, jeśli lawendę posadzimy na lekkim wzniesieniu, a wokół niej wyłożymy warstwę grysu lub kamyków. Unikajmy gęstego sadzenia roślin oraz częstego zwilżania liści. Z zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest również częste odchwaszczanie.