- Dostawy warzyw produkcji krajowej, pomimo niekorzystnych warunków pogodowych, nadal są wyższe niż popyt. Ceny, podobnie jak przed miesiącem, niższe w porównaniu z cenami sprzed roku - poinformowała rzecznik rynku hurtowego w Broniszach pod Warszawą Małgorzata Skoczewska.

Natomiast nieznacznie ostatnio zdrożały owoce. Zdaniem Skoczewskiej, jest to spowodowane nadmiernymi opadami i gniciem owoców miękkich na krzakach.

Wyjątkowo tanie w tym roku są pomidory. Na początku sierpnia można je kupić nawet po 1 zł za kg, ale średnio kosztują one 1,30 zł/kg wobec 3,15 zł/kg rok wcześniej. Nieco droższe są pomidory malinowe.

Bardzo potaniała cebula. Obecne kosztuje ona tyle co w sierpniu ub.r. - 1,00 zł /kg. Jedną czwartą ceny z 2010 roku płaci się za kapustę białą. Jej główka w handlu hurtowym kosztuje tylko 1,00 zł. Rok wcześniej było to 4 zł/kg.

Za ziemniaki trzeba zapłacić 0,70 zł/kg, czyli o 30 groszy mniej niż na początku sierpnia 2010 r. O 60 proc. tańsza jest fasolka szparagowa i kalafiory, 30 proc mniej trzeba zapłacić za kabaczki. Droższe o ok. 10 proc. niż ub. r. są tylko bakłażany, które kosztują 3,5 zł/kg.

Ceny warzyw są niskie, mimo że producenci zwracają uwagę, że ich jakość w kolejnych miesiącach może być słaba ze względu na utrudniony zbiór. Na wielu terenach niżej położonych trudno jest wjechać maszynami ze względu na podtopienia.

Droższe niż rok temu są borówki amerykańskie, maliny i wiśnie. Wiele plantacji owoców zostało zaatakowanych przez choroby grzybowe, m.in. przez mączniaka. W niektórych sadach jabłka są porażone parchem, a zastosowanie oprysków było do tej pory prawie niemożliwe, bowiem deszcze zmywały preparaty.

Borówki amerykańskie kosztują średnio 20 zł/kg (16 zł/kg - rok wcześniej), maliny są w takiej samej cenie (18 zł/kg w 2010r.), a wiśnie 5 zł/kg (3,5 zł/kg) oraz śliwki. W zależności od odmiany trzeba za nie zapłacić 2-5 zł/kg, czyli ponad dwa razy tyle co w ubiegłym roku.

Kończą się dostawy wczesnej odmiany jabłek Early Genewa, w to miejsce wchodzi odmiana Piros i Paula Red. Papierów można teraz kupić w Broniszach średnio 1,86 zł/kg, czyli o prawie 40 proc. taniej niż przed rokiem.

Dużo jest krajowych brzoskwiń, są one tańsze niż w 2010 r. Kosztują one średnio 2,70 zł/kg (4 zł/kg) Sporo jest także krajowych moreli, a z każdym dniem rosną dostawy śliwek i gruszek.

Podobał się artykuł? Podziel się!