Na rynku hurtowym w Broniszach nie brakuje brzoskwiń, moreli, malin i śliwek, ale wiśni jest "jak na lekarstwo" - poinformowała rzeczniczka Bronisz Małgorzata Skoczewska.

Dostawy malin są spore, a ich ceny o 1/4 niższe niż w ubiegłym roku. Taki urodzaj dotyczy tylko odmian letnich, natomiast - w ocenie ekspertów - jesiennych malin będzie mniej. Obecnie za maliny trzeba zapłacić od 7 do 13 zł za kilogram.

Bardzo dużo jest śliwek, ale są one dwukrotnie droższe niż przed rokiem. Odmiany Cacańska Rana i Katinka w cenie hurtowej kosztują 5-7 zł za kg. Odmiany Opal i Herman sprzedawane są po 3-4 zł/kg, czyli o 150 proc. więcej w porównaniu z minionym rokiem.

Jak zaznaczyła rzeczniczka, przyczyną takich cen jest mała podaż owoców wskutek przemarznięcia kwiatów i mała ilość owadów zapylających sady w czasie kwitnienia.

W ofercie hurtowej można też kupić śliwki z importu - sprowadzana z Węgier i Serbii Lepotika kosztuje od 3,5 do 4 zł za kilogram.

W sprzedaży są polskie brzoskwinie, ale ich dostawy są niewielkie, a ceny o 50 proc. wyższe w porównaniu z ub.r. Kosztują one obecnie 3-5 zł/kg. Tańsze są brzoskwinie sprowadzane z Hiszpanii. Ich cena nie przekracza 3,7 zł za kg.

Dwukrotnie droższe niż w ubiegłym roku są wiśnie; ich cena kształtuje się na poziomie 6,5-9 zł/kg, ale ich dostawy są niewielskie.

Nie ma natomiast problemów z zakupem porzeczek. Zainteresowaniem sklepów cieszą się porzeczki czarne w cenie od 2,5 zł za kilogram. Sporo jest także porzeczek czerwonych i białych po 6-7 zł za kg.

Z każdym rokiem przybywa plantacji borówek amerykańskich i wzrasta podaż owoców, co przekłada się na obniżki cen. Obecnie w hurcie można je nabyć po 12-16 zł za kg.

Rynek w Broniszach ma bogatą ofertę warzyw. Tańsze niż w ubiegłym roku są kalafiory, ziemniaki, cebula, brokuły, fasolka szparagowa. Obecnie kalafior kosztuje nie więcej niż 2,75 zł za sztukę, młoda kapusta od 1,75 do 3,5 zł, młode ziemniaki 6-8 zł za worek, czyli 40 groszy za kilogram. Fasolkę szparagową można już kupić za 2 zł/kg.

Szpinak, którego dostawy w ostatnim czasie wzrosły, kosztuje od 7,5 do 11 zł za kilogram, czyli nieznacznie drożej niż w ubiegłym roku. W sprzedaży pojawiła się polska papryka z upraw tunelowych, w cenie od 6 do 7 zł za kilogram.

Podobał się artykuł? Podziel się!