Brugmansia od lat jest najpopularniejszą rośliną tarasową. Jej ozdobą są lejkowate, pachnące nocą kwiaty osiągające 30 cm długości. Latem podczas jednego okresu kwitnienia roślina może ich wytworzyć nawet kilkadziesiąt. Uprawiana w dużych donicach dorasta do ok. 2 m wysokości, ale podczas przycinania można regulować jej rozmiary. Preferuje stanowiska półcieniste, najlepiej na wystawie wschodniej lub pod konarami drzew.

Aby kwitła do jesieni wymaga starannej pielęgnacji. Przede wszystkim brugmansia posiada duże wymagania pokarmowe. W ciągu sezonu, co tydzień, należy rośliny zasilać płynnymi nawozami wieloskałdnikowymi. Roślina potrzebuje również duże ilości wody, szczególnie podczas letnich upałów. Systematyczne nawożenie połączone z podlewaniem pozwoli roślinie zawiązać dużo pąków kwiatowych.

Kwiaty będą pojawiać się na pędach wierzchołkowych. Im roślina będzie bardziej rozkrzewiona tym wytworzy więcej pąków. Sygnałem, że na danym pędzie pojawią się kwiaty jest obecność asymetrycznych liści. Innym zabiegiem, który stymuluje kwitnięcie jest usuwanie tegorocznych przyrostów, które wyrastają na głównym pniu lub przy jego podstawie.

Jeśli w uprawie posiadamy jeszcze młodą roślinę, niewielkich rozmiarów warto poczekać, aż urośnie i dopiero wtedy uszczyknąć jej wierzchołek. Sukcesywnie usuwamy także wszystkie młode przyrosty wyrastające na pędzie głównym.

Brugmansia jest bardzo często atakowana przez przędziorki, mączliki i wciornastki. Aby zapobiec temu warto ją zraszać, szczególnie w upalne dni. Najczęstszymi błędami w uprawie, które prowadzą do żółknięcia i opadania liści, jest zbyt silnie nasłonecznione stanowisko i brak składników odżywczych i wody. Obecność szkodników na spodzie liści jest również powodem masowego opadania liści.

Roślina wrażliwa jest na przymrozki, dlatego okres zimowy w stanie bezlistnym powinna spędzić w chłodnym pomieszczeniu. Decyzję o przeniesieniu rośliny podejmujemy w momencie, kiedy mogą wystąpić pierwsze przymrozki. Przeniesiona do pomieszczenia zrzuca liście i w stanie bezlistnym przechodzi w stan spoczynku. W tym czasie ograniczamy podlewanie i nawożenie.

W sprzedaży jest wiele odmian mieszańcowych o kwiatach białych, różowych, żółtych, czerwonych, pomarańczowych lub łososiowych. Niektóre z nich posiadają pełne, podwójne kwiaty, np. B. x candida f. plena odmiany 'Angels Sumerttime', 'Angels Innovation', 'Angels Suprise', 'Angels Sunexplosion', 'Rosa Zauber', 'Susie Underhill', 'Sommerduft', 'Miss October', 'Barcarole', 'Bolero', 'Bridesmaid', 'Fandango', 'Edna'.

Ozdobne są także odmiany o barwnych liściach, np. B. x candida 'Maya', 'Snowbank', 'Sublime', 'Sunset'. W sprzedaży można również spotkać brugmansię krwistą (B. sanguinea), która posiada wąsko-lejkowate dwubarwne (żółto-czerwone) kwiaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!