W uprawie najbardziej popularny jest bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), który posiada skórzaste, błyszczące, małe liście. Krzew wolno rośnie i jest zimozielony. Kwiaty i nasienniki są niepozorne i raczej nie są ozdobą krzewu. Cała roślina w upalne, słoneczne dni wydziela specyficzny aromat.

Drugi gatunek - bukszpan drobnolistny (B. microphylla), wyglądem bardzo przypomina poprzedni gatunek, ale odznacza się zwartym pokrojem, a jego liście są bardziej błyszczące i zaokrąglone na wierzchołku. Jest mrozoodporny i dorasta do 3 m wysokości. Dostępny jest w trzech typach: var. koreana, var. japonica oraz var. sinica. Nazwy wzięły się od miejsc odkrycia danego gatunku, czyli odpowiednio Korea, Japonia i Chiny.

Bukszpany nie mają zbyt dużych wymagań względem uprawy. Najlepiej rozwijają się na stanowisku półcienistym i cienistym. Preferuje również miejsca słoneczne, ale w okresie silnego nasłonecznienia (wiosną po zimie) może wymagać cieniowania. Krzewy mogą rosnąć na każdym rodzaju gleby, oprócz zbyt suchej i wilgotnej. Są dość odporne na zanieczyszczenia powietrza. Bukszpany bardzo dobrze znoszą cięcie i formowanie.

Bukszpan rozmnażamy wegetatywnie przez sadzonki, które pozyskujemy od sierpnia do pierwszych przymrozków. Ten rodzaj stosowany jest do rozmnażania różnych odmian, głównie o barwnych liściach. Sadzonki powinny być zdrowe, bez przebarwień, długości ok. 10 cm. Warto ich końcówki potraktować ukorzeniaczem do sadzonek zdrewniałych. Najlepszym podłożem jest substrat torfowy zmieszany z perlitem.

Sadzonki umieszczamy nie za głęboko i w odległości ok. 10 cm od siebie, ponieważ łatwo ulegają gniciu. Podczas ukorzeniania ważna jest cyrkulacja powietrza. Najwcześniej wytworzą korzenie sadzonki pobrane na przełomie lata, jednak zaleca się, aby pozostawić je pod okryciem do wiosny.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian różniących się pokrojem, wielkością i barwą liści. Zwartą kulistą formę posiada 'Vardar Valley'. Odmiana 'Suffruticosa' jest gęstym krzewem dorastającym do ok. 1 metra wysokości. Znacznie wyższą odmianą (do 2 m) jest 'Angustifolia' z niebieskawo-zielonym ulistnieniu. Istnieje również wiele odmian o barwnych liściach, np.: 'Variegata' (biało nakrapiane) i 'Aureovariegata' (żółto nakrapiane) oraz 'Marginata' (żółto obrzeżone) oraz 'Argenteovariegata' (biało obrzeżone).

Bukszpan jest bardzo uniwersalną rośliną. Można go stosować na niskie żywopłoty, obwódki rabat oraz różnorodnie formować. Bardzo ładnie prezentuje się kompozycja bukszpanu z innymi roślinami, zarówno bylinami, jaki i jednorocznymi oraz niskimi kwitnącymi krzewami.

Podobał się artykuł? Podziel się!