W ogrodach niektóre byliny ozdobne zakończyły już kwitnienie, ustępując miejsca tym, które dopiero zaczynają zdobić rabaty. Często w obrębie ulubionych gatunków można znaleźć takie, które posiadają ozdobne liście przez cały sezon. Występujące w różnych barwach oraz w białe lub żółte marmurkowe wzory ładnie prezentują się posadzone w kompozycji z innymi roślinami jak również w dużych grupach.

Odmian i gatunków na rynku ogrodniczym jest tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkie. Rośliny ozdobne są zarówno przed, w trakcie oraz po kwitnieniu. Zaprezentujemy te, które naszym zdanie są warte uwagi, a przy tym są łatwe w uprawie i efektowne.

W pierwszej kolejności należy tu wymienić funkie (Hosty sp.) (fot. 2). Powstało kilka tysięcy odmian w obrębie 8 gatunków. Istnieją funkie o dużych błyszczących lub wąskich liściach dodatkowo biało (np. 'Albomarginata', 'Patriot') lub żółto (np. 'Golden Tiara', 'Montana Aurea Marginiata', 'Samurai') obrzeżonych. Warto również wymienić żółtą odmianę ('Aurea') i białą ('White Feather') oraz z barwnymi wzorami w środku liści (np. 'June', 'Little Jay', 'Whirlwind').

Funkie na przełomie czerwca zakwitają dzwonkowatymi lilowymi lub białymi kwiatami. Rośliny preferują półcieniste stanowisko. Są całkowicie mrozoodporne, długowieczne oraz odporne na choroby i szkodniki. Na jesieni liście host przebarwiają się na jasnożółty kolor, co jest kolejnym walorem ozdobnym tych roślin.

Drugim gatunkiem, który może pochwalić się barwnymi (bordowymi, fioletowymi, żółtymi) liśćmi są żurawki (Heuchera x) (fot.3). To niskie, kępiaste byliny o sercowatych, klapowanych liściach z ciemniejszym żyłkowaniem. Kwiaty pojawiają się w luźnych wiechach, wyglądając niczym mgiełka i są w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Żurawki ładnie prezentują się posadzone w duże grupy lub w kompozycji z innymi niskimi roślinami. Preferują stanowisko od półcienistego do słonecznego.

Do wysokich (ok. 70 cm wysokości) bylin o liściach w kolorze purpury warto wymienić języczkę pomarańczową (Ligularia dentata) w odmianach 'Othello' oraz 'Desdemona'. Liście duże przybierają barwę czekoladowo-purpurową z wyraźnym czerwonym żyłkowaniem od spodu. Barwne są również pędy kwiatostanowe, na których w lipcu pojawiają się ż kontrastowo żółte koszyczki kwiatów. Bylina preferuje stanowisko półcieniste lub cieniste i wilgotne podłoże.