Właśnie zakończył się skup szyszek i wyraźnie widać, że w tym sezonie ceny poszybowały w górę jak nigdy dotąd. Stawki wzrosły kilkukrotnie.

Zdaniem Tadeusza Plejznera z Polskiego Związku Producentów Chmielu, to wynik braku surowca w całej Europie. U naszych zachodnich i południowych sąsiadów zbiory były w tym sezonie bardzo złe, a zapotrzebowanie jest wciąż duże. Jednak taka sytuacja może zupełnie rozregulować rynek, bo dla aż dla tak dużych podwyżek nie ma uzasadnienia ekonomicznego, a za dwa lata, kiedy nowe rośliny dojrzeją sytuacja może się całkowicie zmienić.

Już teraz gwałtownie rośnie zainteresowanie rolników nowymi nasadzeniami, a to jak zwykle może spowodować nadpodaż i problemy zarówno ze zbytem jak i z cenami. 

 

Ceny szyszek chmielowych

rok zł/kg

2003 11-14 2004 13-15 2005 5-10 2006 10-13 2007 20-60

W tym sezonie rozpiętość cen skupu szyszek chmielowych jest wyjątkowo duża. Maksymalne wartości to rekord w historii tej branży. Za kilogram odbiorcy płacili nawet 60 zł i to właśnie oni napędzali rynek. Zawartość alfakwasów w szyszkach chmielowych w 2007 r. Odmiany:   Magnum 12 % Perle 7 % Marynka 6-7 %

Zawartość alfakwasów w najbardziej popularnych obecnie odmianach chmielu jest porównywalna do poprzedniego sezonu. Wielu rolników rezygnuje z odmiany Marynka na rzecz Magnum i Perle, a odmiana Lomik coraz częściej znika z pól.

Źródło: Anna Borowska/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!