Dojrzałość chmielu do zbioru można określić w warunkach laboratoryjnych. W praktyce chmielarz sam potrafi ocenić stan dojrzałości szyszek wyłącznie przez obserwację. Pierwsze zbiory chmielu rozpoczęły się w gminie Wilków. Z regionu tego pochodzi ok. 40 proc. krajowej chmielowej produkcji. Do żniw przystąpili również producenci z gminy Puławy. Jak donoszą mi plantatorzy chmiel na wielu plantacjach jest już gotowy do zbioru - mówi portalowi farmer.pl Tomasz Przepiórka z LODR w Końskowoli.

-Zbiory dopiero się rozpoczęły. Poprawa pogody z pewnością zachęci plantatorów do zbiorów. Przewidujemy, że za dni kilka żniwa ruszą całą parą. W tym roku plony zapowiadają się wysokie, jedyne co martwi to dość niska cena za surowiec. Szyszki mają ładną barwę, ich jakość zadowala większość oczekiwań plantatorów - dodaje Tomasz Przepiórka.


Chmiel z Lubelszczyzny uchodzi za jeden z najlepszych w Polsce, a dla mieszkańców gminy Wilków plantacje chmielu są jednym z  głównych źródeł utrzymania. Niestety w gminie tej ubywa chmielników. Coraz więcej chmielarzy rezygnuję z tej uprawy tłumacząc się brakiem jej opłacalności, z drugiej strony wiele plantacji w tej gminie zostało zniszczonych po powodzi jaka nawiedziła ten region w 2010 r. i nie zostało odbudowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!