Cykoria sałatowa dostępna jest w dwóch wariantach: liściowej i włoskiej. Pierwszy typ charakteryzuje się zielonymi liśćmi w sezonie, a jesienią i zimą w wyniku pędzenia uzyskanych z uprawy polowej korzeni, uzyskujemy bielone i ścisłe główki. Z kolei cykoria włoska, zwana radicchio, wytwarza w sezonie zwinięte w główkę czerwone liście z białymi nerwami.

W sprzedaży możemy spotkać cykorię sałatową, która jest pakowana po kilka sztuk na tackach lub jako jeden ze składników mieszanki warzyw liściowych razem z rukolą, endywią sałatą i roszponką. Cała kompozycja jest bardzo chętnie kupowana, ponieważ łączy w sobie różne smaki tych warzyw. Coraz częściej do tych sałatek dodawana jest cykoria włoska. Nadaje ona mieszankom barwnego akcentu oraz ostrzejszego smaku.

Mimo, że cykoria jest chętnie kupowana i spożywana, to nadal okazuje się mało popularnym warzywem uprawianym w Polsce. Odznacza się dużymi walorami smakowymi i odżywczymi, a ponadto posiada małe wymagania klimatyczne i może być uprawiana jako poplon. Z pewnością warto posiadać w ogrodzie swoją własną cykorię i samemu tworzyć liściowe sałatki.

Cykoria nie posiada zbyt dużych wymagań i bardzo dobrze znosi niskie temperatury, a nawet niewielkie przymrozki. Jedynie w okresie tworzenia rozety liściowej i w upalne lato wymaga dużej ilości wody. Gleba pod uprawę powinna być dobrze spulchniona, przepuszczalna i ciepła, o odczynie obojętnym. Uprawę lepiej prowadzić w redlinach, dzięki czemu uzyskamy korzenie palowe bez rozwidleń, o wysokiej jakości.

Wymagania nawozowe są średnie i wynoszą 200-300 g nawozu wieloskładnikowego na10m2 uprawy. Należy uważać na nawożenie pogłówne, szczególnie nawozami jednoskładnikowymi, gdyż cykoria podatna jest na kumulację azotanów. Orientacyjne, przedwegetacyjne dawki nawozów jednoskładnikowych na ha uprawy powinny wynosić: 150-250 kg K, 40-80 kg P, 50 kg N i pogłównie (w razie potrzeby) druga dawka azotu. Prawidłowe nawadnianie i nawożenie wpływa znacząco na skład chemiczny i jakość korzeni do pędzenia.

W przypadku uprawy cykorii do pędzenia, wysiew nasion wykonujemy na przełomie maja i czerwca. Jednak siew zależy również od przebiegu pogody i może wydłużyć się maksymalnie do II dekady czerwca. Cykorię włoską wysiewamy od początku czerwca do końca lipca.