Cebula zimowa przezimowała stosunkowo dobrze. Obsada oraz stan roślin nie budzi zastrzeżeń. Aktualnym problemem  dla plantacji cebulowej są chwasty. Większość plantacji jest stosunkowo mocno zachwaszczona, a chwasty są już w dość zaawansowanym rozwoju i ciężko je zlikwidować. Mniejsze areały pielone są ręcznie.

Cebulę dymkę z kolei można było wysiać bardzo wcześnie. Niektórzy uczynili to w pierwszej dekadzie marca. Aktualnie większość roślin jest w stadium 2 liści. W tym samym czasie sadzony był czosnek, który obecnie bardzo wyraźnie zaznaczył już rzędy.

Również ci którzy zasiali cebulę z nasion nie napotkali na większe trudności. Było dużo czasu i odpowiednie warunki by dobrze glebę przygotować do siewu. Większość rolników zakończyła w zeszłym tygodniu siewy tej rośliny. Pierwszym zagrożeniem dla cebuli z siewu może być brak wody, który znowu doskwiera na polach.

W powiecie łęczyckim w gminie Grabów (słynącej z uprawy cebuli) zainteresowanie tą rośliną znowu powróciło. Trzy i dwa lata temu wielu producentów z tego regionu wycofało się z produkcji cebuli zniechęceni bardzo niskimi cenami i zainteresowało się uprawą bardziej dochodowych warzyw. W zeszłym roku ceny cebuli troszkę drgnęły, ale i tak nie zadawalały w pełni producentów.  Z powodu późnego siewu i długiego okresu posuchy jaki panował w lecie plony nie były rekordowe. W tym roku rolnicy z gminy Grabów są pełni optymizmu. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego można wywnioskować, że areał tej uprawy w regionie nieznacznie się zwiększy.

Podobał się artykuł? Podziel się!