- Cieszę się, że Hiszpania przyłączyła się do inicjatywy. Utrzymanie prawa sadzenia w tym sektorze ma kluczowe znaczenie, ponieważ jest ono niezbędne dla gospodarki obszarów wiejskich i przyczynia się do utrzymania równowagi na rynku wina w Europie - mówił Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca.

Początkowo, dziewięć państw członkowskich (Francja, Niemcy, Włochy, Cypr, Luksemburg, Austria, Węgry, Portugalia i Rumunia) wysłało pismo do Daciana Cioloşa, komisarza ds. rolnictwa, w którym wezwało do utrzymania prawa sadzenia.

- Komitety Copa-Cogeca wyrażają zaniepokojenie w związku z trudną sytuacją, w jakiej znalazłby się europejski sektor wina, jeśli zostałyby wyeliminowane prawa sadzenia. Liberalizacja praw sadzenia doprowadziłaby do dużych zmian europejskich powierzchni winorośli oraz do odpływu ludności wiejskiej. Oznaczałoby to przejście z systemu, w ramach którego producenci i ich spółdzielnie mogą produkować wino, do bardziej intensywnego modelu przemysłowego. Doprowadziłoby to również do poważnej destabilizacji rynku oraz do powstania nadwyżki produkcji. System prawa sadzenia przyczynia się do stabilizacji rynku i produkcji wina w Europie oraz do zapewnienia jakości wina produkowanego w UE - powiedział Thierry Coste, przewodniczący grupy roboczej Wino komitetów Copa-Cogeca.

Podobał się artykuł? Podziel się!