Plantatorzy tytoniu zaproszeni na obrady sejmowej komisji rolnictwa nie ukrywali złości na opieszałe działania ministra rolnictwa. Nasz drugi już wniosek w sprawie udzielania dodatkowej pomocy dla producentów tytoniu po raz kolejny przepadł w Brukseli.
Niestety 30 marca pan Dacian Ciolos unijny komisarz ds. rolnictwa przesłał odpowiedź do ministerstwa rolnictwa, że definitywnie w związku z przekroczeniem terminu na złożenie tego wniosku nie ma możliwości w 2010 roku na dodatkowe dopłat dla plantatorów tytoniu. Wniosek bezpowrotnie przepadł – złościł się Przemysław Noworyta z Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu.

Jedyne co rząd mógł obiecać to ....ponowne złożenie wniosku. Ale tym razem o pomoc finansową w roku 2011. W ciągu kilku tygodni będzie następny wniosek skierowany do Komisji Europejskiej. Na razie rozmawiamy z plantatorami jaki wariant wybrać czy jakościowy czy pracochłonny. Na jaki zdecydują się plantatorzy taki będzie złożony. I na pewni do końca lipca ten wniosek do Brukseli trafi - obiecywał wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak.

Entuzjazmu wobec tych obietnic może nie było, ale umiarkowany optymizm na pewno. Pytanie jak rolnicy przeżyją ten rok. Niestety ten rok będzie bardzo trudny, bo trudno sobie wyobrazić dochodowość uprawy bez wsparcia, które mieliśmy w zeszłym roku. Pozostają wprawdzie dopłaty odłączone do produkcję, ale one nie rekompensują strat. Ale jeżeli będzie to okres przejściowy i ograniczy się to tylko do jednego roku to z optymizmem patrzę w przyszłość – podsumował Przemysław Noworyta.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!