Dzielżany (Helenium) są wysokimi bylinami i mogą osiągać od 80 do nawet 140 cm wysokości. Łacińska nazwa rośliny została nadana przez Linneusza na cześć Heleny Trojańskiej. W krajach zachodnich rośliny te są bardziej popularne niż w Polsce.

Do uprawy w naszych warunkach nadają się odmiany dzielżana ogrodowego (H. x hybridum), jesiennego (H. autumnale) oraz dzielżan Hoopesa (H. hoopesi). Najbardziej dekoracyjne są dwa pierwsze wymienione gatunki. W zależności od odmiany różnią się między sobą wysokością i barwą kwiatostanów.

Roślina tworzy kępy prostych, ulistnionych pędów na szczycie, których od lipca do września pojawiają się koszyczki kwiatów średnicy do 5 cm. Kwiaty są barwy żółtej, czerwonej lub pomarańczowej. Drobne kwiaty rurkowate, które tworzą wypukły środek i zazwyczaj kontrastują z płatkami, są ciemniejszego koloru. Kwiaty wydzielają przyjemny delikatny, miodowy zapach i zwabiają liczne pszczoły.

Dzielżany są mało wymagające względem uprawy i na dodatek są mrozoodporne. Wymagają jedynie słonecznego stanowiska, z przepuszczalną, żyzną i niezbyt suchą glebą. Przycięte w maju są bardziej rozkrzewione i później kwitną, tworząc ładną kompozycję z astrami jesiennymi. Są odporne na choroby i rzadko atakowane przez szkodniki.

Co kilka lat roślina wymaga odmłodzenia. Wówczas rozmnażamy ją poprzez dzielenie kępy, sadzonki wierzchołkowe (cięte w maju) lub poprzez wysiew nasion (dzielżan jesienny i Hoopesa). Należy podkreślić, że odmiany rozmnażamy tylko wegetatywnie.

Odmiany dzielżana ogrodowego są to mieszańce międzygatunkowe i różnią się barwą kwiatów i wzrostem. Odmiana 'Moerheim Beauty' dorasta do 80 cm wysokości i kwitnie na przełomie czerwca i lipca czerwono-brązowymi kwiatami. Znacznie wyższą odmianą jest 'Butterpat', która dorasta do 150 cm wysokości i od sierpnia do października wytwarza czerwono-żółte kwiaty z brązowym środkiem.

Do odmian jednobarwnych, w kolorze żółtym należy 'Havelsonne' (120 cm) i 'Wonadonga' (140 cm) oraz 'Helena Gold'. Kwiaty koloru intensywnie czerwonego posiadają odmiany: 'Flammenspiel', 'Red Juwel', 'Rubinzwerg'. Dwukolorowymi kwiatami (żółto-pomarańczowe) może pochwalić się odm. 'Helena Red', 'Hot Lawa' i 'Goldrausch'. Z kolei 'Dakota Gold' to niska, kopulasta odmiana, o żółtych kwiatach i wąskich, długich liściach, a 'Double Trouble' wysoka odmiana o żółtych i pełnych płatkach.

Dzielżan jesienny jest właściwym gatunkiem, pochodzącym ze wschodniej części Ameryki Północnej. Dorasta do 150 cm wysokości i późnym latem wytwarza żółte z brązowym środkiem koszyczki. Dzielżan Hoopesa jest najwcześniej kwitnącym gatunkiem (maj-czerwiec). Dorasta do 70 cm wysokości i na sztywnych pędach wytwarza żółte koszyczki wąskimi płatkami.

Podobał się artykuł? Podziel się!