PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dzikie róże - ozdobne, użytkowe krzewy

Dzikie róże - ozdobne, użytkowe krzewy

Dzikie róże to ogólne określenie dla wielu gatunków dziko rosnących krzewów, które dzięki swoim walorom są traktowane, jako rośliny ozdobne oraz użytkowe.Dzikie róże to mało wymagające krzewy, które mogą rosnąć na ubogich glebach. Są całkowicie odporne na mróz, nie wymagają ochrony przed szkodnikami i chorobami, a dodatkowo ich kwiaty i owocostany są traktowane jako surowiec zielarski.

Owocostany zawierają znacznie więcej witaminy C (840-6000 mg/100g świeżej masy) niż czarne porzeczki i cytryny. Są również bogatym źródłem witamin: A, B1, B2, K, E oraz kwasów organicznych. W Polsce w okolicach Warszawy i Oleśnicy znajdują się plantacje tych krzewów. Surowiec zielarski, owoce dzikiej róży i płatki kwiatów są obiektem zainteresowania zakładów przetwórczych. W zależności od gatunku można z jednego ha uprawy zebrać od 1,5-6 t owoców.

Dzikie róże dorastają nawet do 3 m wysokości i posiadają długie, łukowato wygięte kolczaste pędy. Ich ozdobą są liczne pojedyncze i pachnące kwiaty pojawiające się latem. Kwitną tylko raz w sezonie, ale jesienią mogą pochwalić się dodatkowo ozdobnymi w różnych barwach owocostanami oraz przebarwiającymi się liśćmi. Kwiaty pojawiają się na dwuletnich pędach, dlatego cięcie krzewów przeprowadza sie co kilka lat, wycinając tylko starsze pedy. 

Spośród wielu gatunków na uwagę zasługuje nasz polski rodzimy, czyli róża dzika (Rosa canina). Kwiaty są bladoróżowe, owoce jajowate, czerwone i są cennym surowcem przetwórczym. Cała roślina wydziela przyjemny różano-jabłkowy zapach. Innym cennym gatunkiem jest róża rdzawa (R. rubiginosa). Owoce jej zebrane w grona zawierają dużo cukrów i są wykorzystywane w przemyśle.

W wyniku hodowli powstało również wiele typów róż dzikich, które odznaczają się dużą zawartością składników biogennych i są wykorzystywane w przemyśle zielarskim i spożywczym. Są to odmiany róży girlandowej (R. cinnanomea) jak 'Selecta' oraz odmiany roży dzikiej 'Sylwana', 'Jubileuszowa'. Mieszańce odmianowe róży Beggera (R. beggeriana) i róży pomarszczonej (R. rugosa) posiadają dorodne i cenne owoce. Są to odmiany m.in. 'Skolimów', 'Chylice', 'Konstancin'.

Wśród róż przeznaczonych głównie jako krzewy ozdobne warto polecić różę wielokwiatową (R. multiflora) o czysto białych kwiatach zebranych w kwiatostany i drobnych czerwonych owocach. Róża gęstokolczasta (R. spinosisima) również kwitnie na biało, ale wytwarza spłaszczone i kuliste, barwy fioletowej lub prawie czarnej owocostany.

Z ozdobnych bardzo popularna jest róża pomarszczona (R. rugosa). Powstało wiele odmian o barwnych i pełnych kwiatach, np. 'Hansa', 'Pierete', 'Moje Hammarberg', 'Scheenekoppe', 'Pink Grootendorst'. Owoce są duże i nieliczne. Stosowana jest do nasadzeń miejskich i parkowych. Znacznie więcej owoców zawiązuje róża błyszcząca (R. nitida). Ten gatunek również jest stosowany, jako krzew ozdobny do nasadzeń naturalistycznych w parkach. Kwitnie nie zbyt obficie, ale długo i ładnie przebarwia się jesienią. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • jasiek45 2014-10-30 18:58:06
  Potwierdzam dzikie krzewy tego typu jak róże, bez czarny, tarnina, berberys, to skarbnica zdrowia. Warto je posadzić choćby na skraju ogrodu na jakimś nieużytku. Jak kwitną to pięknie wyglądają, zwabiają pszczoły, a dodatkowo,hmmm nalewki rewelacyjne.
 • Gojpol 2014-10-29 13:02:24
  Doskonałymi stanowiskami do obsadzania rożą są miejsca pod zabudowaniami gospodarczymi i okalanie ich tym wdzięcznym krzewem !!!Chlewnie ,stodoły i obory pięknie przy tym wyglądają i pachną !!!
 • Gojpol 2014-10-29 12:35:43
  Zachęcam gospodarzy ,do obsadzania różą wszystkich wolnych miejsc pod płotami i ogrodzeniami !!! Stanowią one skuteczną przeszkodę przed nie proszonymi gośćmi ,a do tego stanowią doskonały pokarm dla pszczół ,ktore przez nie przyciągniete - zapylają też inne rośliny ,drzewa i krzewy. Warto też sadzić zwykły polski głóg i tarninę. wszystko to nie wymaga jakiejkolwiek pielęgnacji ,a daje wielkie korzyści.!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!