Dzwonki (Campanula) to głównie byliny ogrodowe kwitnące na przełomie lata. W uprawie znajduje się kilkadziesiąt gatunków, różniących się między sobą pokrojem, wielkością oraz kolorem kwiatów czy w końcu intensywnością i terminem kwitnienia. Duża różnorodność sprawia, że są bardzo uniwersalnymi i dekoracyjnymi roślinami.

W zależności od gatunku dzwonki osiągają od 10 cm (np. dzwonek alpejski, dzwonek zoysii) do nawet 150 cm wysokości (np. dzwonek szerokolistny, dzwonek kremowy). Ich niewątpliwą ozdobą są dzwonkowate kwiaty, które mogą być sztywno osadzone w gronach (dzwonek skupiony, dzwonek kremowy) lub pojedynczo zwisać na wiotkich łodygach (dzwonek kropkowany, zrostka hoffmana).

Producenci kwiatów doniczkowych i balkonowych bardzo sobie upodobali niskie gatunki dzwonków bujnie kwitnących. Cieszą się one dużą popularnością gdyż tworzą ładny kopulasty kształt oraz w lecie obsypane są dużą ilością drobnych kwiatów. Ze względu na ich dekoracyjność są wykorzystywane do obsadzania nie tylko rabat, ale też tarasów. Więcej o tych gatunkach będzie można przeczytać w części 2.

W ogrodzie wyższe gatunki dzwonków preferują półcień i lekko wilgotną, przepuszczalną glebę. Niższe dzwonki, które posiadają drobne, wąskie liście mogą rosnąć na stanowisku słonecznym, na skalniakach lub w ogrodach żwirowych.

W ogrodach od lat króluje tzw. „dzwonkowa trójka", czyli: dzwonek brzoskwiniolistny (C. persicifolia), dzwonek skupiony (C. glomerata) oraz dzwonek ogrodowy (C. medium). Pierwsze dwa gatunki to wieloletnie byliny, a ostatni jest dwuletnią rośliną, rozmnażaną przez wysiew nasion na przełomie maja i czerwca.

Kwiaty dzwonka brzoskwiniolistnego (fot.3) występują w dwóch barwach - niebieskim i białym. Odmiana 'La belle' (fot.4) oraz 'Azure Beauty' posiadają pełne w niebieskim kolorze kwiaty. Pędy, na których osadzone są kwiaty osiągają ok. 80 cm wysokości. Znacznie niższym, kwitnącym na granatowo lub biało jest dzwonek skupiony (fot.5). Jego kwiaty tworzą gęste, główkowate kwiatostany na szczycie pędu.

Dzwonek ogrodowy (fot.6) kwitnie na biało, różowo niebiesko lub granatowo. Kwiaty są duże pojedyncze zebrane są w luźne grona. Występują także odmiany o kwiatach pełnych lub podwójnych. Po kwitnieniu roślina zamiera, ale dzwonek łatwo zawiązuje nasiona i samoistnie się rozsiewa.