Niskie odmiany dzwonków cieszą się dużą popularnością, gdyż ładnie komponują się z innymi roślinami, tworzą kobierce złożone z licznych drobnych kwiatów oraz nadają się do uprawy doniczkowej. Wśród niskich dzwonków znajdują się gatunki znane już od dawna, jak również zupełnie nowe dostępne na rynku ogrodniczym.

Niskie dzwonki z racji tego, iż posiadają drobne liście, czasami nawet w formie rozety, są doskonałymi roślinami do ogrodów skalnych na stanowisko od półcienistego do słonecznego. Osiągają niewielkie rozmiary. W zależności od gatunku czy odmiany kwiaty są drobne dzwonkowate lub miseczkowate, na ogół do 3 cm długości. Występują w kolorze białym, lila niebieskim lub ciemnoniebieskim.

Do najpopularniejszych gatunków należy dzwonek Poszarskiego (Campanula poscharskyana) (fot. 3). Jest rośliną płożącą, zatem idealna do zadarniania, choć czasami ekspansywna. Dzwonek dorasta do 20 cm wysokości, ale jego pędy mogą osiągnąć nawet 70 cm długości. Roślina bardzo efektownie prezentuje się posadzona na murkach i w doniczkach zwisających.

Kwitnie od czerwca do sierpnia i po przycięciu powtarza kwitnienie jesienią. Kwiaty gwiazdkowate z białym środkiem, zebrane są w luźne grona na wierzchołkach pędów. Na Niebiesko kwitnie odmiana 'Blauranke', 'Stella', jasnoniebiesko - 'Werner Arends', 'Blue Gown', biało - 'E.H.Frost', a fioletowo - 'Lisduggan'.

Dzwonek dalmatyński (C. portenschlagiana) dorasta do 20 cm wysokości (fot 1,2). Tworzy zwarte, wielopędowe kępy i powoli rozrasta się za pomocą podziemnych kłączy, które geboko wrastają w szczeliny skał. Kwiaty bardzo liczne, drobne kształtu gwiazdkowatego w kolorze niebieskim pojawiają się od czerwca do końca sierpnia. Po przycięciu powtarza kwitnienie jesienią. Jasnoniebieskie kwiaty posiada odmiana 'Reshold', bardziej ciemniejsze 'Catharina', a fioletowo-niebieskie 'Birch Hybrid'.

Dzwonek karpacki (C. carpatica) dorasta do 30 cm wysokości i tworzy krzaczasty pokrój (fot.4). Kwiaty miseczkowate, szerokie pojedyncze lub pełne, w kolorze białym lub niebieskim. Kwitnie od czerwca do sierpnia, po przycięciu powtarza kwitnienie. Nadaje się do ogrodu skalnego i do donic. Kwiaty w kolorze białym posiada odmiana 'Alba' i 'White Clips', w niebieskim - 'Arends Form' i 'Blue Clips'. Odmiana 'Torpedo' wytwarza pełne, niebieskie kwiaty.