W polskich warunkach uprawa owocujących roślin egzotycznych możliwa jest tylko i wyłącznie w dużych donicach. Od wiosny do jesieni mogą być wystawione na taras lub do ogrodu. Rośliny te w swoim środowisku naturalnym są średniej wielkości drzewami, które w optymalnych dla siebie warunkach owocują. W naszym polskim klimacie i uprawie w donicach jest możliwe uzyskanie owoców, jednak będą one różnić się smakiem, wielkością i będzie ich znacznie mniej.

Egzotyczne rośliny, aby prawidłowo rosły, wydały kwiaty i zaowocowały, wymagają odpowiednich warunków uprawy. Przede wszystkim znaczna część gatunków preferuje stanowiska w pełnym słońcu, najlepiej od strony południowej i dużej wilgotności powietrza. Warto podczas upałów często zraszać rośliny, które ustawione są na nagrzewającym się stanowisku (np. posadzka betonowa, terakota). Zwilżone miejsce i parująca dookoła roślin woda, stworzy odpowiedni dla nich mikroklimat.

Rośliny egzotyczne uprawiamy w przepuszczalnym podłożu o pH 5,5-6,5. Najlepszym do uprawy będzie substrat torfowy zmieszany z rozdrobnioną korą w stosunku 2:1 lub specjalistyczne podłoże do tego typu roślin.

Niektóre z roślin egzotycznych mają mniejsze wymagania nawozowe inne większe. Do kapryśnych pod tym względem są cytrusy, kawa, awokado. Do łatwych w uprawie zaliczyć można figę, oliwkę, granat, ananas. W przypadku tych pierwszych, ze względu na nieprawidłową uprawę (nieodpowiednie pH, wilgotność gleby) mogą wystąpić choroby fizjologiczne spowodowane niedoborem żelaza, molibdenu, boru, fosforu, magnezu. W takich przypadkach liście tych roślin posiadają przebarwienia, chlorozy, skrócone są wierzchołki pędów, liście masowo opadają. Rozwiązaniem jest nawożenie odpowiednimi nawozami, np. nawozy dla roślin kwasolubnych (cytrusy, kawa, granat).

W celu uzyskania owocujących roślin egzotycznych możemy wysiać nasiona ze zjedzonego owocu. W tym przypadku pierwsze owoce możemy uzyskać dopiero po kilku latach uprawy. Roślina znacznie szybciej zakwitnie jeśli była rozmnożona poprzez sadzonkowanie (z dorosłej owocującej rośliny) lub poprzez szczepienie (np. cytrusy).

W handlu dostępne są rośliny figi, kawy, granatu, oliwki, cytrusów, anansów, opuncji, hurmy, kiwano. W sprzedaży znajdują się także nasiona niektórych tych roślin, które sami możemy wysiać. Część gatunków, które uprawiamy w domu i posiadają wysokie walory ozdobne, wymagają szczególnych warunków uprawy i dlatego nie wydadzą owoców (palma kokosowa, daktylowiec, wanilia) lub bardzo trudno jest je uzyskać (kawowiec, pieprzowiec, papaja). Jest też grupa roślin, których owoce są tylko ozdobą, ponieważ albo są bardzo kwaśne (cytrusy), albo wymagają dodatkowej obróbki w celu dalszego spożycia (kawa).