W obrębie rodzaju eukomis (Eucomis) występuje 10 gatunków. Nazwa „eukomis" pochodzi z połączenia dwóch greckich słów: ‘eu' - piekny i ‘kome' - chochoł. W Polsce uprawiane są 3 gatunki tej rośliny: eukomis dwubarwna (E. bicolor), eukomis nakrapiana (E. comosa), eukomis jesienna (E. autumnalis). Roślina pochodzi z południowej Afryki, dlatego w naszym klimacie nie zimuje w gruncie i trzeba na jesieni wykopać jej cebule.

Kwiatostany posiadają bardzo oryginalny wygląd i są główną ozdobą tej rośliny. Bezlistny, kłosowaty pęd kwiatostanowy wyrasta z rozety liści i składa się z drobnych zielonkawych, żółtozielonych, różowych lub białokremowych kwiatów. Nad kwiatami tworzy się pióropusz liści, podobny jak u szachownicy cesarskiej. Ozdobą rośliny są także jej duże czasami sztywne liście barwy zielonej, purpurowej lub pokryte na spodzie brązowymi plamkami. Eukomis dwubarwny i nakrapiany dodatkowo posiadają brązowo nakrapiane łodygi.

Kwitnienie gatunków przypada od końca czerwca i trwa do początku sierpnia. Roślina jest również ozdobna ze względu na barwne listki okwiatu wokół nasienników. Eukomisy nadają się do uprawy na rabatach z innymi bylinami lub roślinami jednorocznymi. Bardzo efektownie wyglądają w połączeniu z niskimi bylinami o barwnych liściach, np. żurawkami, miodunkami, niskimi hostami. Jest również idealną rośliną do uprawy w donicach na tarasie lub balkonie.

Latem eukomisy można rozmnożyć za pomocą sadzonek liściowych. W tym celu z rośliny wyrywamy liść i tniemy go na kilka odcinków długości ok. 10 cm. Należy zachować polarność sadzonek liściowych, czyli dolną część sadzonki zanurzamy w podłożu. Przy podstawie wytworzą się potomne cebulki, które oddzielamy i wysadzamy do doniczek. Taki sposób rozmnażania stosujemy u odmian hybrydowych. Gatunki możemy rozmnożyć poprzez wysiew nasion zebranych na przełomie lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!