Facelia błękitna to jedna z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych do uprawy w międzyplonie ścierniskowym. Zalet ma wiele, z najważniejszych należy wymienić:
- małe wymagania glebowe,
- wysoka odporność na suszę i przymrozki
-szybkie tempo wzrostu, posiada krótki okres wegetacji, wynoszący 90-110 dni
- brak pokrewieństwa genetycznego z głównymi uprawami typu: zboża, rzepak (roślina fitosanitarna)
- dobrze wykorzystuje składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby (głęboki, dobrze rozwinięty system korzeniowy).

Facelię najlepiej wysiewać po zbiorze zbóż w terminie od 25 lipca do 15 sierpnia (im później tym mniejszą zdąży wytworzyć biomasę). W zależności od rodzaju stanowiska norma wysiewu mieści się w granicach od 8kg (lepsze stanowiska) do 15 kg (gleby lekkie). Nasiona są małe, mają nieregularny kształt i co najgorsze są bardzo lekkie. Przy rozsiewie nawet lekki wiatr może nasiona znosić. Z uprawek wystarczy podorywka i bronowanie, ewentualnie wałowanie. Należy pamiętać, że nasiona facelii wymagają dokładnego przykrycia glebą, ponieważ źle kiełkują na świetle. Nasiona powinny być umieszczone na głębokości około 2 cm. Wcześniej można rozsiać nawozy fosforowe i potasowe: 60-70 kg K2O/ha, oraz 40-50kg P2O5.

Odpowiednią biomasę do skarmiania najprawdopodobniej wytworzy w listopadzie. Może ona także zostać przyorana lub pozostawiona do wiosny na mulcz, ponieważ nie wytwarza silnie zdrewniałej, przemarzającej masy nadziemnej.

Aktualnie w Krajowym Rejestrze odmian zarejestrowanych mamy 7 odmian facelii błękitnej: Anabela, Angelia, Asta, Atara, Lisette, Natra, Stala.Cena kg nasion facelii waha się od 7 do 12 zł (wolny rynek), za kwalifikat trzeba dać ponad 20 zł/kg.

Obowiązujące wymogi zazieleniania (międzyplony na EFA) zachęcają by wysiewać ją w siewach mieszanych. Wówczas drugi komponent mieszanki powinien należeć do innej grupy roślin np.: zbóż, oleistych, pastewnych czy bobowatych. Przykładowe wartościowe mieszanki z facelią (w kg/ha) w roli głównej to:
- facelia (4 kg) + wyka (40 kg),
-facelia (4 kg) + seradela (40 kg)
- facelia (6 kg) + gorczyca (10 kg),
- facelia (3 kg) + łubin żółty (80 kg)
- facelia (8kg), gorczyca (8 kg), rzodkiew oleista (8 kg)
- facelia (6kg), wyka siewna (8kg), gorczyca (8kg), łubin wąskolistny (8kg),
- facelia (7kg)+ słonecznik (10 kg) +wyki siewna (40 kg)
- facelia (8 kg) + peluszki (60 kg)+ bobik (80 kg)

Podobał się artykuł? Podziel się!