W Polsce uprawa fenkułu jest mało rozpowszechniona, ale warzywo to powoli zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów. Częścią jadalną są białe zgrubienia (śr. 10 cm) powstałe ze ściśle zachodzących na siebie mięsistych nasad liściowych. Zgrubienia posiadają kształt owalny i są lekko spłaszczone. Jadalne są także ogonki liściowe oraz liście i nasiona, które nadają potrawom specyficzny anyżowy aromat.

Pod uprawę fenkułów poleca się żyzną, nagrzewająca się i dobrze przepuszczalną glebę, o obojętnym odczynie. Jest warzywem, które posiada dość duże wymagania nawozowe. Orientacyjne dawki nawozów na hektar wynoszą 50-80 kg azotu, 50-70 kg fosforu i 100-150 kg potasu. Przed siewem lub sadzeniem rozsady glebę warto zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym w dawce 1,0-1,5 kg/100m2 , a w fazie tworzenia się zgrubień wskazane jest pogłówne dostarczenie saletry amonowej (0,5 kg azotu/100m2).

Uprawę fenkułu prowadzi się przez wysiew nasion na rozsadniku na przełomie kwietnia i maja lub w czerwcu. Produkcja rozsady w czerwcu trwa około 30-35 dni. Do końca lipca młode rośliny można wysadzić do gruntu w zagęszczeniu 10 -15 sztuk na 1m2. Wprost do gruntu nasiona wysiewamy w rzędach (30-40 cm) na przełomie czerwca i lipca. Po wschodach, siewki należy przerwać pozostawiając jedną roślinę co 20 cm.

W zależności od odmiany zbiór można prowadzić od lipca do października. Gdy zgrubienia osiągną średnicę 10 cm, rośliny wykopuje się z ziemi, obcina korzenie, a ogonki liściowe przycina się powyżej zgrubienia na wysokości ok. 10 cm. Fenkuły można przechowywać przez około dwa tygodnie w chłodnych pomieszczeniach o temperaturze 0 - 2oC.

Fenkuł jest warzywem, które posiada prozdrowotne właściwości. Jest cennym źródłem witamin i minerałów. Posiada bardzo charakterystyczny słodko anyżowy smak. Zawiera dużo witaminy C i B1 oraz przeciwutleniacze, które zapobiegają rozwojowi komórek rakowych. Ze względu na dużą zawartość potasu sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi i zapobiega chorobom układu krwionośnego. Ponadto wzmacnia wzrok, łagodzi dolegliwości żołądkowe oraz korzystnie wpływa na system nerwowy i potencję.

Polecane są do uprawy odmiany, które odznaczają się odpornością na ordzawienie zgrubień oraz wybijanie w pędy kwiatostanowe podczas dnia długiego, np. 'Goal', 'Rudy', 'Match' oraz odmiany przeznaczone na zbiór letni - 'Zefa Fino' lub jesienny - 'Zefa Tardo'. Odmiana 'Purpureum' posiada purpurowe liście i uprawiana jest jako roślina ozdobna.

Podobał się artykuł? Podziel się!