Patogeny powodujące askochytozę grochu porażają wszystkie części rośliny, zarówno liści, łodygi, korzenie, strąki i nasiona, a objawy  mogą być widoczne w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Rozwojowi choroby sprzyjają wysoka wilgotność powietrza i obfite opady. W tym momencie uprawy grochu są wolne od porażenia, a młode siewki są chronione przez zaprawy. Jednak wystarczy kilka dni opadów, by choroba ujawniła się na plantacjach niechronionych.

W przypadku porażenia w czasie wschodów na kiełkach i młodych siewkach roślin widać zgorzel wówczas takie siewki zamierają i tym samym wschody są przerzedzone. W późniejszym okresie na liściach, przylistkach, ogonkach liściowych i łodygach obserwuje się plamy, które są owalne lub mniej regularne w kolorze ciemnobrunatnym i zazwyczaj z ciemnobrunatną obwódką, mają 2-10 mm średnicy. W plamach widoczne są czarne punkty – owocniki grzyba. Silnie porażone części roślin zamierają. Czasem występuje zamieranie łodyg u podstawy na skutek ich porażenia, gdzie obserwuje się wydłużone, ciemne plamy nieco zagłębione. Korzenie także brązowieją i mogą zamierać. Wszystko to prowadzi do żółknięcia grochu, skarłowacenia, a czasem zamierania roślin.

Na strąkach plamy mają wielkość około 3-9 mm, są lekko zagłębione, w kolorze brązowym i mają ciemniejszy brzeg. Tu także widoczne są czarne punkty. Przy silnym porażeniu nasion widoczne są na nich plamy i  obniżona jest ich siła kiełkowania.

Do ochrony grochu przed tą niebezpieczną chorobą można stosować preparaty: Arastar Twin 480 SC i Amistar Opti 480 SC w dawkach 2-2,5 l/ha będące mieszaninami fabrycznymi substancji czynnych chlorotalonilu i azoksystrobiny. Oprysk zaleca się wykonywać zapobiegawczo, zgodnie z sygnalizacją lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów chorób, od początku fazy rozwoju strąków.

Na bazie substancji czynnej azoksystrobina oparte są preparaty Amistar 250 SC, Arastar 250 SC, Ascom 250 SC, Mirador 250 SC, Starami 250 SC, Strobi 250 SC, dla których zapis w etykiecie do stosowania widnieje dla grochu konserwowego. Także dla tej uprawy rejestrację posiada gotowa mieszanina fabryczna cyprodynilu i fludioksonil w preparacie Switch 62,5 WG. Ponadto na zielone nasiona stosuje się mieszaninę azoksystrobiny z difenokonazolem, którą reorezentuje preparat Scorpion 325 SC. Wymienione środki stosuje się zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby od początku kwitnienia grochu.

W przypadku wystąpienia choroby resztki  roślin porażonych muszą być zniszczone i powinna nastąpić dwu- trzyletnia przerwa w uprawie grochu na tym samym polu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!