Uprawa gryki na nasiona rozpowszechniona jest głównie na wschodzie kraju, mniej popularna jest w pozostałych regionach. Chętnie po tą roślinę sięgają gospodarstwa ekologiczne. Gryka bowiem w porównaniu do pozostałych upraw nie wymaga specjalistycznej ochrony chemicznej. Jest rośliną owadopylną, silnie uzależnioną od pszczół. Pogoda niekorzystna do oblotu tych owadów mocno determinuje ilość zawiązanych nasion. Jednocześnie jest dobrą rośliną miododajną i z 1 ha plantacji można uzyskać do 200 kg miodu gryczanego. 

Gryka należy do rodziny rdestowatych, jest rośliną jarą, o krótkim okresie wegetacji, wynoszącym 90-100 dni (m. in. z tego powodu nadaje się także do siewu w międzyplonie).

Gryka z dopłatą

Warto tu zaznaczyć, że uprawiając grykę można starać się o dodatkowe dopłaty. Należy wówczas przystąpić do Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. Realizują 6 pakiet tego programu"Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych w rolnictwie" za 1 ha gryki możemy uzyskać dodatkowe 750 zł (wariant 6.1). Produkując materiał siewny (w przypadku wyboru wariantu 6.2) możemy uzyskać dodatkowe 1000 zł. Przed podjęciem decyzji o realizacji tych pakietów, warto  zapoznać się z wcześniej wymogami. 

Miejsce w zmianowaniu

Gryka posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy i dobrze wykorzystuje składniki pokarmowe, co sprawia, że roślina ta jest mało wrażliwa na przedplon. Z powodzeniem można ją wysiewać także po pozostawionych na wiosnę międzyplonach. Jest rośliną o większej od zbóż tolerancyjności na kwaśny odczyn gleby. Można ją już uprawiać na glebie o pH 5,0, plonuje jednak lepiej przy odczynie zbliżonym do obojętnego. Udać się może nawet na glebach piaszczystych pod warunkiem dobrego zaopatrzenia roślin w wodę.

Nawożenie

Przy średniej zawartości w glebie fosforu i potasu, przed siewem gryki, na wiosnę należy zastosować 30 kg P205 i 40 kg K20 na 1 ha. W uprawie gryki należy stosować rozsądne nawożenie azotowe. Przenawożona bardzo nierównomiernie dojrzewa co sprawia trudności podczas zbioru. Na przeciętnym stanowisku wystarczy 40 -50 kgN/ha.

Odmiany

Obecnie w Krajowym Rejestrze (KR) na liście odmian zarejestrowanych nie znajdziemy gryki. W obrocie handlowym można jednak spotkać dwie odmiany: Kora i Panda, które pochodzą z Małopolskiej Hodowli Roślin sp. z o.o.