Jak podaje GUS, w niektórych rejonach kraju słabo przezimowały także plantacje truskawek. Stało się tak z powodu wystąpienia silnych mrozów przy braku okrywy śnieżnej (szczególnie w lutym). Kwitnienie roślin sadowniczych było na ogół obfite, lecz na plantacjach w rejonach północno-zachodniej i zachodniej Polski na początku maja wystąpiły bardzo silne przymrozki, (do -7°C, a miejscami nawet do -11°C), które uszkodziły kwiaty i zawiązki owoców, szczególnie czereśni, moreli, brzoskwiń, śliw, wiśni, porzeczek, wczesnych odmian truskawek i jabłoni.

Obserwowano też słaby oblot pszczół w czasie kwitnienia z powodu niskich temperatur. Jednak rzeczywiste straty w uprawach sadowniczych będzie można określić dopiero po opadzie czerwcowym.

Siew warzyw gruntowych w wielu rejonach kraju był opóźniony z uwagi na trudne warunki pogodowe, a więc niskie temperatury utrzymujące się w marcu, a także nadmierne uwilgotnienie gleby po zimowych roztopach. Warunki pogodowe przeważnie nie sprzyjały wschodom roślin, zwłaszcza w pierwszej połowie kwietnia z powodu niskich temperatur, natomiast później z powodu braku wilgoci w glebie. Zaopatrzenie w nasiona warzyw, nawozy oraz środki ochrony roślin było na ogół dobre, jedynym ograniczeniem był czynnik ekonomiczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!