Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) jest krzewem całkowicie mrozoodpornym. Preferuje stanowisko od półcienistego do słonecznego oraz wilgotną i zasobną w składniki pokarmowe glebę.

Pielęgnacja ogranicza się jedynie do wiosennego cięcia i nawożenia w okresie wiosennym. Te zabiegi gwarantują, że hortensja będzie obficie kwitła. Tak jak wszystkie gatunki i ta uwielbia mieć korzenie w wilgotnej glebie, dlatego w okresie lata wymaga częstego podlewania.

Hortensja bukietowa kwitnie na tegorocznych pędach, dlatego wiosną starsze pędy powinny być skrócone na wysokości ok. 20 cm. W przypadku, gdy roślina prowadzona jest w formie piennego drzewka, należy skrócić jedynie pędy tworzące koronę.

Krzew wytwarza kwiaty płonne i/lub płodne zebrane w duże, stożkowate kwiatostany, które długo utrzymują się na roślinie, nawet podczas zimy i nadają się do suchych bukietów. Czasami takich kwiatostanów na jednym krzewie może byc kilkadziesiat. Niektóre odmiany w różnej fazie dojrzałości kwiatów mają tendencję do zmiany barwy płatków (np. z białego do zielonego lub różowego).

Najładniejsze odmiany hortensji bukietowej to:
'Ammarin' - kwiaty płonne i płodne, biało-różowe
'Bobo' - niska odmiana kopulasta, kwiaty biało-różowe
'Diamant Rouge'- kwiaty początkowo białe potem różowo-czerwone
'Great Star' - kwiaty gwiazdkowe ze skręconymi płatkami, biało-kremowe
'Limelight' - kwiaty początkowo zielonkawożółte, później kremowobiałe, bardzo duże kwiatostany
Vanille-Fraise 'Renhy' - kwiaty biało-różowe przechodzące do czerwonego
'White Moth'- kwiaty płonne i płodne koloru białego

Podobał się artykuł? Podziel się!