Najlepszym podłożem pod uprawę hortensji jest wilgotne, ale przepuszczalne podłoże o pH od 4,5-6,5. Glebę pod krzewami warto wyściółkować rozdrobnioną korą sosnową, która ograniczy intensywne wyparowywanie wody. Krzewy najlepiej rosną na stanowisku półcienistym, od strony wschodniej lub pod koronami drzew.

Hortensje posiadają wysokie wymagania wilgotnościowe i pokarmowe w szczególności w okresie silnego wzrostu. Najlepiej jest dokarmiać krzewy od wczesnej wiosny do końca czerwca nawozami wieloskładnikowymi, a do końca lipca można nawozić dolistnie. Aby krzewy bujnie kwitły wymagane jest prawidłowe ich cięcie.

Kwiatostany hortensji ogrodowej rozwijają się z pąków wierzchołkowych i bocznych (trzecia para licząc od wierzchołka) na pędach ubiegłorocznych. Ważne jest, aby wiosną silnie nie skracać lub nie wycinać zeszłorocznych pędów. Latem wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne mające na celu usunięcie pędów płonnych (tzw. „ślepe", czyli bez pąków kwiatowych), które są wykorzystane w dalszym rozmnażaniu oraz pędów cienkich i wiotkich. Krzewy nadają się do uprawy w dużych donicach na tarasy i do ogrodów. Posadzone do gruntu podczas mroźnych zim pędy ich mogą przemarzać. Jest to główny powód braku kwitnięcia hortensji.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian hortensji ogrodowych różniących się barwą kwiatów i kształtem płatków. Są odmiany o czystych barwach kwiatów:
‘Blauer Zwerg' (biała)
‘Romance' (różowa)
‘Brugg' (czerwona)

Nowością na rynku są także odmiany dwukolorowe czy trójkolorowe, których kolor zmienia się także wraz z dojrzałością kwiatostanów:
‘Fantasia' (biało-różowa),
‘Mirai' (biało-czerwona),
‘Magical Amethyst' (różowo-zielona),
‘Hovaria Hopaline' (kremowo-zielono-czerwona).

Poprzez odpowiednie nawożenie można także sterować barwą kwiatostanów. Kwiaty zmienią kolor w zależności od pH podłoża. W mocno kwaśnym i poprzez dostarczenie siarczanu glinu lub siarczanu glinowo-potasowego (5 g/l wody) uzyskamy barwę intensywnie niebieską. Co 5 dni w okresie kwitnienia hortensje podlewamy roztworem nawozu (ok.2 l).

Podobał się artykuł? Podziel się!