PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

IUNG: Nadmiar opadów utrudnia prace polowe

Opady atmosferyczne w ostatnich monitorowanych dekadach w dalszym ciągu na dużej powierzchni kraju były bardzo duże, powodując w wielu rejonach kraju wystąpienie nadmiaru wody, który utrudnia przeprowadzenie terminowych prac polowych - czytamy w najnowszym raporcie przygotowanym przez IUNG PIB Puławy.IUNG po raz kolejny opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego – KBW. W czternastym okresie raportowania tj. od 1 sierpnia do 30 września 2017 roku, oczywiście Instytut nie stwierdza w żadnym regionie zagrożenia ze strony suszy. Przeciwnie, IUNG notuje dodatnie KBW, co oznacza, że mamy do czynienia wręcz z nadmiarem wody. Długotrwałe opady w wielu regionach kraju uniemożliwiają przeprowadzenie prac polowych takich jak zbiór ziemniaka, buraka cukrowego czy dokonania terminowego siewu zbóż ozimych.

-Średnia wartość KBW dla kraju w rozpatrywanym okresie sześciodekadowym była dodatnia, wynosiła 17 mm w porównaniu do ubiegłego okresu uległa zmniejszeniu o 14 mm – czytamy w raporcie.
Na przeważającym obszarze Polski występują dodatnie wartości KBW świadczące o nadmiarze wody dla upraw polowych. Na terenie kraju stosunkowo niskie wartości KBW notowane były jedynie na małym obszarze: w Kotlinie Hrubieszowskiej oraz na Grzędzie Sokalskiej wynoszące od -60 do -69 mm.

-W sierpniu zdecydowanie największe opady notowano w północno-zachodniej i północnej części kraju oraz na Nizinie Śląskiej (w części północnej) od 100 do 140 mm tj. 150-200 proc. normy wieloletniej. Natomiast najniższe opady wystąpiły na Wyżynie Lubelskiej oraz na Nizinie Śląskiej (w części południowej) od 30 do 40 mm stanowiące 50 proc. normy. Na dużym terytorium kraju opady wynosiły od 40 do 100 mm i na tych terenach stanowiły 50-150 proc. normy.

-We wszystkich dekadach września pod względem opadów wystąpiło bardzo duże zróżnicowanie od bardzo małych w północno-zachodniej części kraju wynoszących od 5 do 10 mm do bardzo wysokich (ponad 100 milimetrowych) występujących w różnych rejonach Polski. Szczególnie duże opady od 40 do 100 mm zarówno w pierwszej oraz w drugiej dekadzie zostały odnotwane na bardzo dużej powierzchni kraju: na Pojezierzu Mazurskim, na Nizinie Mazowieckiej, Podlasiu, Wyżynie Małopolskiej oraz w Beskidach. Natomiast w trzeciej dekadzie tej wielkości opady notowano na Wyżynach Małopolskiej i Śląskiej oraz w Beskidach: Śląskim i Wyspowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!