PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jabłek jednak więcej niż w roku ubiegłym

Jabłek jednak więcej niż w roku ubiegłym

Autor: farmer.pl/ PAP

Dodano: 04-06-2012 09:06

Tagi:

Według przewodniczącego Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych prof. Ebarharda Makosza, w tym roku zbiory jabłek mogą być wyższe niż 2011 r. , natomiast mniej będzie truskawek, porzeczek, czereśni, wiśni i śliwek.Makosz zaznacza, że swoją prognozę oparł o informacje uzyskane od kilkudziesięciu sadowników z różnych części kraju oraz ekspertów.

Profesor zauważa, że na skutek niskich temperatur i braku pokrywy śnieżnej, istotnie przemarzły systemy korzeniowe jabłoni, zwłaszcza młodych drzewek. Najbardziej - na glebach piaszczystych i podmokłych. Uszkodzone zostały głównie jabłonie odmian Sampion, Elise i Gala. Jednak te uszkodzenie nie będą miały większego wpływu na wielkość zbiorów jabłek w tym roku i w przyszłych latach.

Do tej pory nie było dużych przymrozków w okresie kwitnienia jabłoni, ale w niektórych regionach temperatura w połowie maja spadła do minus 5 stopni i zostały uszkodzone zawiązki jabłek, zwłaszcza dotyczy to odmiany Jonagold.

- W oparciu o aktualny stan drzew i poziom zawiązania owoców, sądzę, że w tym roku zbiory jabłek mogą się wahać od 2,6 do 2,7 mln ton, czyli średnie normalne zbiory - napisał Makosz w swojej prognozie. W ubiegłym roku było to 2,5 mln ton. Zaznaczył jednak, że sytuacja może się jeszcze zmienić pod wpływem pogody, dlatego dokładniejszą prognozę przedstawi za miesiąc, a ostateczną - pod koniec lipca.

Makosz poinformował, że z informacji uzyskanych od zagranicznych sadowników wynika, że normalne lub nieco niższe zbiory jabłek mogą być na Ukrainie, w Mołdawii, Krasnodarze, na Węgrzech, w Płd. Tyrolu, Francji i Niemczech oraz Turcji. Znacznie niższe - w Słowenii oraz na Bałkanach i w Holandii.

Mrozy uszkodziły także inne drzewa owocowe - wiśnie, śliwy, gruszki, czereśnie, morele i brzoskwinie.

W całym kraju obficie kwitły drzewa wiśni, choć nie wszędzie jednakowo zawiązały owoce. Bardzo dobrze zawiązały na Kujawach i Dolnym Śląsku, dobrze na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce i Małopolsce oraz w rejonie Sandomierza, słabiej na Mazowszu.

Według Makosza, wiśnie w tym roku mogą być na poziomie 140-160 tys. ton, wobec 175 tys. ton w ubiegłym roku. Również w Europie przewiduje się niższe zbiory owoców wiśni m.in. w Serbii, na Węgrzech i w Niemczech.

Bardzo dobrze zakwitły śliwy, ale wyjątkowo silny był opad zawiązków, zwłaszcza węgierek. Może to więc oznaczać niskie zbiory tej odmiany. Zbiory wszystkich odmian mogą wynieść od 60 do 80 tys. ton. Najlepszych zbiorów należy spodziewać się na Dolnym Śląsku. Prawdopodobnie niższe też będą zbiory gruszek i wyniosą 50-60 tys. ton wobec 65 tys. ton w 2011 r. Dobrze zapowiadają się zbiory gruszek odmiany konferencja.

Słabo zawiązały czereśnie, zwłaszcza odmiany późne, jak Regina czy Kordia. Więcej może być natomiast czereśni wczesnych odmian. Dobrych zbiorów można spodziewać się na Dolnym Śląsku. W sumie zbiory czereśni wyniosą 25-30 tys. ton wobec 40 tys. ton w ubiegłym roku.

Mniej niż rok wcześniej będzie także owoców miękkich.

Jak zaznaczył Makosz, z informacji uzyskanych z 30 gospodarstw specjalistycznych wynika, że zbiory będą niższe niż w 2011 r., czyli wyniosą 75-80 tys. ton truskawek. Jednak zdaniem profesora, faktycznie mogą one ukształtować się na poziomie 100-120 tys. ton. W ubiegłym roku zebrano ok. 160 tys. ton truskawek.

Makosz ocenił, że "mogą to być najniższe zbiory na przestrzeni ostatnich 40 lat". Dodał, że w niektórych rejonach zbyt małe opady mogą jeszcze obniżyć wielkość produkcji tych owoców. Natomiast "normalne" zbiory truskawki będą w krajach środkowo-zachodniej Europy, a tylko nieco niższe w południowo-zachodniej.

Mniej będzie także malin - 90-100 tys. ton. wobec 105 tys. w ubiegłym roku.

Zbiory czarnych porzeczek mogą w tym roku wynieść mniej niż 100 tys. ton - uważa ekspert. Polska jest największym na świecie producentem tych owoców. W poprzednich latach uzyskiwano nawet ponad 140 tys. ton. W 2011 r. - zaś było to - jak podał GUS - ok. 115 tys. ton.

W sumie zbiory owoców z drzew owocowych mogą wynieść 2,75 -3,02 mln ton (2,81 mln ton w 2011 r.), a owoców miękkich 270-310 tys. ton (379 tys. ton w 2011 r.)

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!