Spożywanie kwiatów jest bardzo popularne w krajach azjatyckich oraz Europy Południowej. W Chinach, Japonii, Indiach, Tajlandii czy nawet we Włoszech z pąków i płatków kwiatów przyrządza się potrawy lub służą one do ich dekoracji. Bardzo często dodawane są do sałatek, zup, deserów lub napojów. Bogate są w witaminy, cukry, flawonoidy, antocyjany i mikroelementy, a zawarte w nich olejki eteryczne nadają potrawom ciekawy smak i aromat.

Dobroczynne właściwości kwiatów znane są od wieków i mimo, że potrawy dekorowane barwnymi płatkami zachwycają, to jednak Polacy patrzą na takie dania z lekką nieufnością. Warto jednak wspomnieć, że kwiaty od dawna znajdują zastosowanie w polskiej kuchni. Przykładem są choćby herbaty ziołowe, których głównym składnikiem są np. kwiaty rumianku, bratka, nagietka i lipy. Nawet mieszanki zielonej herbaty zawierają w swoim składzie płatki jaśminu, róży, chabru, hibiskusa, lotosu, nagietka, czy jeżówki.

Popularne i chętnie spożywane są kwiatostany kalafiora czy brokułu. Natomiast bardziej wyrafinowani smakosze uwielbiają potrawy przyrządzone z kwiatów karczocha (jadalne dno kwiatowe). Z powyższych przykładów wynika, że nie ma więc czego się obawiać i warto przekonać się do innych gatunków. Na pewno w każdym ogrodzie lub na stanowiskach naturalnych można znaleźć rośliny, których kwiaty są jadalne. Należy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Przede wszystkim niektóre gatunki roślin są silnie trujące, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich spożywać, np. ostróżka, tojad, konwalia, złotokap, barwinek. Nie zrywamy kwiatów z terenów przydrożnych i zanieczyszczonych. Unikajmy też roślin, które były wcześniej pryskane preparatami chemicznymi. Niejadalne są także kwiaty porażone grzybami i uszkodzone przez owady.

Kwiaty szczególnie astrowatych (mniszek, stokrotka) mimo, że są jadalne, to ze względu na dużo pyłku mogą powodować alergie u osób nadwrażliwych. Kwiaty dzwonków, goździków, róż posiadają gorzkie w smaku zielone szypułki i działki kielicha. W tym przypadku do potraw dodajemy tylko płatki tych kwiatów, a zielone dolne części trzeba odrzucić, gdyż popsują smak potraw. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy całe kwiaty posiadają gorzki smak, warto przed ich dodaniem spróbować czubkiem języka ich soku.

Kwiaty nie są trwałe, dlatego do potraw zrywamy świeże i najlepiej podczas słonecznej pogody. Nie powinny być wilgotne lub zwiędnięte. Wybieramy młode, a najlepiej dopiero rozwinięte lub w pączkach. Można je przetwarzać na kilka sposobów, np. dodawać świeże do sałatek, panierować, faszerować, gotować, aromatyzować desery i napoje, przyrządzać konfitury, syropy czy w końcu suszyć.