PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak odchwaszczać mieszanki zbożowo-strączkowe?

Jak odchwaszczać mieszanki zbożowo-strączkowe?

Autor: farmer.pl/anko

Dodano: 25-03-2014 11:26

Tagi:

Producenci pasz własnych w oparciu o ziarno mieszanek zbożowo-strączkowych bardzo często szukają informacji na temat metod odchwaszczania plantacji. IOR nie dysponuję żadnymi zaleceniami, wiąże się to z tym że aktualnie nie ma zarejestrowanych żadnych środków do stosowania w mieszankach zbożowo-strączkowychNiektóre dane literaturowe podają gotowe receptury na stworzenie konkurencyjnej dla chwastów mieszanki by ograniczyć stosowanie herbicydów. Określony udział poszczególnych komponentów może istotnie wpłynąć na stan zachwaszczenia. Jednak jak wiadomo nie ma skuteczniejszej metody od chemicznej.

Naukowcy z UTP Bydgoszcz od lat badają różne herbicydy i ich mieszanki regulujące zachwaszczenie plantacji. Dr hab. Anna Wenda-Piesik z Katedry Podstaw Produkcji Roślinnej i Doświadczalnictwa w kilku swoich publikacjach udowodniła, że niektóre herbicydy mogą być przydatne do walki z chwastami. Badania swoje prowadziła między innymi na mieszankach jęczmienia jarego, owsa lub pszenżyta jarego z łubinem żółtym. Udowodniła, że takie herbicydy jak: Afalon Dyspersyjny 450 SC (linuron) w dawce 1,2 l/ha oraz Stomp 330 EC (pendimetalina) w dawce 3,5 l/ha ograniczają znacznie stopień zachwaszczenia plantacji jak również oba te preparaty nie wykazywały fitotoksyczności dla obu komponentów. W dodatku dzięki zastosowanym herbicydom uzyskano plon większy o 20 proc w stosunku do nieodchwaszczanej kontroli.

Natomiast w mieszankach tych samych gatunków zbóż z grochem siewnym typu normalnie ulistnionego sprawdził się Basagran 480Sl (bentazon) oraz mieszanina tego herbicydu z Chwastox Extra 300 SL (MCPA) (alternatywa niskonakładowa).

W świetle prawa praktyczne zastosowanie tych badań jest niemożliwe. To co nie jest zarejestrowane w danej uprawie i nie widnieje na liście dozwolonych środków prowadzonej przez MRiRW stosować nie wolno.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • ATEM 2014-03-27 14:55:12
  -- trzeba się nauczyć odchwaszczać bez chemii ,,to trucizna i będą likwidowane ,,, to opracowałem ,,, i poświęciłem wiele lat ,,, 98% można osunąć chwastów ,profilaktycznie i chemia to fikcja ,,,,, dlatego szukałem rozwiązań ,i tak będzie po wszech -czasy ,,,ekologia ,mniej będzie się rodzić kalek i chorób ,raków ,białaczek i innych ,,,,,, innego nie ma wyjścia ,ekologia ,,,,,,
 • producenci ŚOR nowy rynek przed Wami 2014-03-26 15:10:33
  UE wprowadzając nowe zasay cross copmpilance zabroniła stosowania niezarejestrowanych ŚOR. Sa badania na wiele roślin mam na myśli rośłiny inne niż te najpopularniejsze, ktoś płaci za te badania , ja płace podatki które idą na te badania ico dalej? mamy prezent nowe KARY!
 • Aleksander Grosicki 2014-03-26 01:20:33
  brona chwastownik I przed wschodami II po wschodach III przed wytworzeniem wąsów czepnych... po deszczu gdy gleba obsycha... w poprzek i na skos podwójnie... Kiedy wy chłopy zacnieta cytać? czy wciąż wam ksiądz musi cytać...
 • Jasiek 2014-03-25 17:07:05
  pendimetalina, bentazon...
 • jarki 2014-03-25 16:48:01
  "W świetle prawa praktyczne zastosowanie tych badań jest niemożliwe. To co nie jest zarejestrowane w danej uprawie i nie widnieje na liście dozwolonych środków prowadzonej przez MRiRW stosować nie wolno."
  należałoby coś z tym zrobić
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!