Od lipca do późnej jesieni zaczynają zakwitać wrzosy. Są to niskie, kępiaste o pokładających się pędach krzewinki, które tworzą duże płaszczyzny barwnych plam. Wrzosy posiadają zimozielone i drobne liście, często w różnych odcieniach i barwach. Poszczególne odmiany charakteryzują się pokrojem, terminem kwitnienia oraz typem kwiatów.

Dekoracyjność wrzosowiska polega na utrzymaniu go w takim stanie, aby od wiosny do jesieni był ozdobą ogrodu. W tym przypadku warto wrzosy łączyć z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych, ale również z kwiatami cebulowymi, czy trawami ozdobnymi. Dzięki licznym odmianom wrzosów możemy stworzyć barwne wrzosowisko, które zachwyci niejedną osobę. Jak założyć wrzosowisko?

Aby założyć wrzosowiska powinniśmy najpierw podejrzeć jak rosną wrzosy w naturze. Oczywiście pod żadnym pozorem nie wolno ich wykopywać ze stanowiska naturalnego, gdyż są pod ścisłą ochroną. Wrzosy preferują zaciszne i słoneczne stanowiska oraz kwaśny odczyn gleby. Najlepszym miejscem będzie lekkie wzniesienie od południa, osłonięte od zimnych wiatrów. Zbyt małe nasłonecznienie zwiększa ryzyko występowania chorób grzybowych i prowadzi do łysienia roślin.

Gleba pod uprawę koniecznie powinna być kwaśna i posiadać próchniczną strukturę. Warto również wspomnieć, że wrzosy nie lubią nadmiaru wody, dlatego po obfitym deszczu lub podlewaniu woda nie powinna zalegać na zagonie. Wrzosy, podobnie jak inne wrzosowate, płytko się korzenią i należy wokół rośliny wysypać 20 cm warstwę substratu torfowego z domieszką igliwia, trocin sosnowych lub drobno rozdrobnionej kory.

Wrzosy sadzimy wczesną wiosną albo od sierpnia do końca września. Ten ostatni termin jest o tyle korzystny, że jesteśmy w stanie dobrać kolorystycznie odpowiednie odmiany. Krzewinki sadzimy w odległości 20-30 cm, zwykle od 12-25 sztuk na m2. Dla wrzosów niebezpieczna jest bezśnieżna zima, dlatego warto je przykrywać stroiszem lub siatką cieniującą.

Wiosną wrzosy należy przyciąć tuż poniżej zeszłorocznego zaschniętego kwiatostanu. Dzięki skracaniu pędów, wrzosy będą gęste i obficie kwitnąć. Warto tu wspomnieć, że spokrewnione z wrzosami wrzośce przycinamy po kwitnieniu, które zazwyczaj jest wiosną. Wrzosy oraz wrzośce oraz inne krzewinki wrzosowate nie wymagają częstego nawożenia. Wystarczy raz w sezonie dostarczyć im wieloskładnikowego nawozu dla roślin kwasolubnych.

Wybierając odmiany należy zwrócić uwagę na pokrój, rodzaj kwiatów, barwę ulistnienia. Wśród odmian są wrzosy wysoko rosnące (np. 'Spring Cream', 'Long White', 'Kaiser', 'Hollandia', 'Allegretto'), które sadzimy na dalszym planie. Niskie i płożące odmiany (np. 'Heidezwerg', 'Disco Queen', 'Darkness', 'Dirry', 'Golden Carpet') nadają się na brzeg wrzosowiska.