W sezonie ogrodniczym jest duży wybór roślin przeznaczonych na żywopłot. Sprzedawane w doniczkach, możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Najpierw powinniśmy się zastanowić, czy żywopłot ma byc stworzony z roślin liściastych sezonowych, czy zimozielonych. Niektóre żywopłoty trzeba regularnie przycinać, formować, a inne (nieformowane) mogą obyć się bez większej pielęgnacji.

Ze względu na funkcjonalność dość istotne znaczenie ma wysokość żywopłotu. Wysoki ok. 2 m zasłoni ogród przed wzrokiem sąsiadów i ochroni przed hałasem i zanieczyszczeniami. Niższy wewnątrz ogrodu służy do oddzielenia poszczególnych jego części, np. obwódki rabat. Wysokie żywopłoty najczęściej zajmują od 1 do 1,5 m szerokości. Żywopłoty niskie zwykle nie przekraczają 1 m i zajmują ok. 20-50 cm szerokości.

Najbardziej popularne są żywopłoty formowane składające się z roślin iglastych lub liściastych posadzonych w szeregu, zwykle wzdłuż płotu. Dobrze przystrzyżony i zadbany jest ozdobą ogrodu. Strzyżenie pozwala stworzyć określony kształt i regulować wysokość roślin. Na ten rodzaj żywopłotu wybieramy rośliny, które dobrze znoszą cięcie, silnie się krzewią i zagęszczają po przycięciu.

Rośliny przeznaczone na żywopłot formowany mogą być o sezonowym ulistnieniu lub zimozielone. O sezonowym ulistnieniu możemy posadzić np: grab, buk, pęcherznicę, klon tatarski, świdośliwę, forsycję, berberys, ligustr, śnieguliczkę. Krzewy wymagają co najmniej dwukrotnego cięcia i formowania - wiosną i latem. Niektóre rośliny wolniej rosną (bukszpan, cis, ostrokrzew), dlatego uzyskanie w krótkim czasie wysokiego żywopłotu może być nieosiągalne.