PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kiedy siać łubin i bobik?

Kiedy siać łubin i bobik? Czas na siew strączkowych; Fot. Katarzyna Szulc

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 17-03-2017 08:16

Tagi:

Groch powinien być już w wysiany. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na siew łubinu i bobiku.Termin siewu bobiku i łubinów przypada od drugiej dekady marca, możliwe najwcześniej. W rejonach, gdzie możliwy jest wjazd w pole siew bobiku i łubinu powinien być zaplanowany na najbliższe dni. Jednakże synoptycy zapowiadają opady deszczu praktycznie w całym kraju na nadchodzący tydzień. Jeśli prognoza sprawdzi się, to przy braku możliwości wjazdu w pole siewy łubinów i bobiku zostaną przesunięte.

W momencie poprawy warunków, które będą umożliwiały wjazd w pole i przeprowadzenie siewu, zabiegu nie można już opóźniać. Zarówno bobik i łubiny powinny być wysiane najpóźniej do drugiej dekady kwietnia.

Odkładanie zabiegu w czasie skutkuje skróceniem okresu wegetacji dla roślin, co może przełożyć się na problemy z dojrzewaniem nasion. Ponadto jeśli powód przesunięcia terminu wysiewu nie jest podyktowany niemożliwością wjazdu w pole (zbyt mokra gleba), to należy zdawać sobie sprawę że przy słabszych warunkach wilgotnościowych wiosną, wschody będę spowolnione. Szybko natomiast rozwiną się chwasty wyczerpując zapasy wody.

>>>

Czytaj także: Głębokość siewu nasion strączkowych

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • niezorientowany 2017-03-19 14:36:06
    Znacie jakichś poważniejszych odbiorców bobiku?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!