Kłosowiec jest krótkowieczną byliną, która może rosnąć w naszym klimacie. Pokrój rośliny jest kępiasty. Z jednej rośliny wyrasta kilka pędów, które zwieńczone są ok. 10 cm kwiatostanami w kształcie kłosów. Barwa kwiatów w zależności od odmiany jest fioletowa lub biała. Kwitnienie trwa od lipca do września. Zasuszone kłosy nadają się do kompozycji bukietowych, ale wymagają dodatkowo barwienia. Cała roślina osiąga ok. 100 cm. Ze względu na pokrój i gęste ulistnienie kłosowiec stanowi dobre tło dla innych bylin lub jako roślina sadzona w tylnej części ogrodu.

Agastache rozmnaża się z nasion, które zwykle wysiewa się na przełomie III i IV. Aby dobrze kiełkowały wymagają stratyfikacji, czyli okresu chłodu. Roślina na jednym miejscu rośnie zwykle 2 lata, poczym jej kwitnienie i siła wzrostu maleje, dlatego wymaga odmładzania. Obficie kwitnie na słonecznym stanowisku, w przepuszczalnym podłożu.

Dostępne odmiany kłosowca cechują się barwą kwiatów, wielkością kłosa oraz barwą liści. Na fioletowo kwitną 'Blue Fortune' oraz 'Blue Fountain'. Pierwsza z odmian wytwarza duże i gęste kłosy barwy niebiesko-purpurowej. Odmiany 'Album' i 'Alabaster' kwitną na biało. Bardzo dekoracyjny jest kłosowiec 'Golden Jubilee' o żółtych liściach i jasnofioletowych kwiatach. W okresie kwitnienia agastache zwabia liczne owady w tym pszczoły i trzmiele.

Wszystkie części rośliny są bardzo aromatyczne, dlatego potocznie nazywany jest miętą meksykańską. Roślina posiada anyżowy zapach. Do celów spożywczych i zielarskich wykorzystywane są jedynie kwiaty i liście rośliny. Dodawane są do herbaty, deserów, nadając im orzeźwiający smak i aromat. Świeże, rozdrobnione kwiaty można dodać do wypieków. Suszone liście nadają potrawom z mięsa i dań warzywnych ciekawego smaku.

Ziele kłosowca ma zastosowanie w medycynie. Korzystnie wpływa układ krwionośny, trawienny, a ze względu na silny aromat używa sie go przy schorzeniach układu oddechowego podczas przeziębień i kataru. Aromat działa uspokajająco i poprawia sen, dlatego napar z liści lub kwiatów często jest stosowany jak składnik olejków eterycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!