Bratki klasyfikowane są do rożnych grup i serii odmian. Hodowcy wciąż je udoskonalają, by kwiaty były dorodne, o niespotykanej barwie, a rośliny obficiej i dłużej kwitły.

Bratki są roślinami dwuletnimi, które wysiewamy w czerwcu. Latem tworzą rozety liściowe, a w drugim roku zakwitają. Wiosną następuje prawdziwy wysyp różnych odmian dostępnych na rynku. Właśnie teraz warto z bratków stworzyć kwiatowe kompozycje na rabatach, w domu czy w skrzynkach balkonowych. Warto o nie zadbać, aby długo cieszyły nas swoim urokiem.

Rośliny wymagają żyznego, ale przepuszczalnego podłoża. W gruncie będą rosnąć na każdej glebie, byle nie zbyt podmokłej lub nadmiernie suchej. Poszczególne odmiany mają różną odporność na mróz. Najwrażliwsze są te o dużych kwiatach. Bratkom w skrzynkach balkonowych grozi przemarznięcie korzeni, dlatego podłoże w skrzynce warto wyściółkować, np. korą lub skrzynkę wstawić do większego pojemnika wypełnionego, np. liśćmi.

Przekwitnięte kwiaty sukcesywnie usuwamy. Zabieg znacznie wydłuży kwitnienie bratków. Najnowsze serie, zarówno miniaturowe ‘Endurio’ i ‘Friolina’, jak i duże (‘Delta’), kwitną aż do lipca. Odmiany o długich pędach, np. z serii ‘Friolina’ czy ‘Four Seasons’, najlepiej posadzić w wiszących naczyniach, a miniaturowe odmiany, bratki rogate czy z grupy ‘Hiemalis’,  są na tyle odporne na przymrozki, że warto je wysadzić na skalniaki czy obwódki rabat.

W okresie Świąt Wielkanocnych kompozycje z bratków są idealnym pomysłem na przystrojenie domu. Można stworzyć barwne kompozycje ze stokrotkami lub roślinami cebulowymi jak: narcyzy, szafirki, hiacynty, cebulice oraz niskie gatunki szachownic.

Podobał się artykuł? Podziel się!