PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Konieczne zwalczanie białej plamistości liści truskawki

Konieczne zwalczanie białej plamistości liści truskawki

Państwowa Inspekcja Ochrony Rośli i Nasiennictwa podała komunikat o zwalczaniu białej plamistości lici truskawki.Jest to choroba która najpowszechniej poraża plantacje truskawek i poziomek. Jednak niewielu producentów zdaje sobie sprawę ze strat jakie może powodować masowe porażenie tą chorobą.

Biała plamistość liści truskawki poraża liście, ogonki liściowe, działki kielicha, a nawet rozłogi. Sprawcą choroby jest Mycospharella Fragariae. Zarodniki patogena zimują na liściach. Do infekcji pierwotnej dochodzi wiosną w czasie dużej wilgotności. Objawami tej choroby są brązowe plamy na liściach, początkowe okrągłe, drobne na górnej stronie liścia. W miarę postępowania infekcji średnica plam może dochodzić do 10 mm. Przy silnym porażeniu plamy łączą się ze sobą co powoduje porażenie znacznych powierzchni liścia. Podobne przebarwienia mogą pojawiać się również na ogonkach liściowych.

Biała plamistość liści bezpośrednio nie powoduje strat w plonie ale znacznie ogranicza powierzchnię asymilacyjną roślin, co może mieć przełożenie na wielkość i jakość plonu zwłaszcza w odmianach deserowych.

Na małych plantacjach oraz w uprawie amatorskiej można usuwać porażone liście. W uprawach wielkotowarowych wykonuje się zabiegi chemiczne. Ochronę przeciwko sprawcy tej choroby można połączyć z ochroną przeciwko szarej pleśni lub mączniakowi prawdziwemu używając środków które zawierają tiuram jako substancję czynna np. Thiram Granuflo 80 WG, Pomarsol Forte 80 WG, Sadoplon 75 WG, wszytkie w dawce 4kg/ha.

Preparaty zawierające tiuram nie powinno się stosować do ostatniego zabiegu w sezonie ponieważ mogą pozostawiać biały nalot na pierwszych dojrzewających owocach oraz owoce mogą mieć gorzki smak. Interwencyjnie można zastosować preparat z grupy IBE (inhibitory biosyntezy ergosterolu, najlepiej działa w temperaturze pow. 12oC) Domark 100 EC w dawce 0,6L/ha. Preparat ten zwalcza również mączniaka prawdziwego truskawki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!