Krokusy to bardzo popularne oraz lubiane rośliny ogrodowe, które zwiastują zbliżającą się wiosnę. Nie każdy jednak wie, że są gatunki o odmiennej biologii rozwoju i kwitną na jesieni. Wbrew pozorom krokusy jesienne są od dawna popularnymi roślinami ozdobnymi oraz przyprawowymi.

Krokusy jesienne obok zimowitów tworzą piękne kobierce kwiatów na obrzeżach trawników, rabat, w donicach i w ogrodzie skalnym. Posadzone w odpowiednim terminie kwitną na przełomie września i października. Bulwy krokusów sadzimy latem i zwykle jest to okres od II dekady sierpnia.

Wymagania krokusów jesiennych są niewielkie i podobne do k. wiosennych. Bulwy sadzimy na głębokości 5 cm w odstępach co 5-10 cm, do przepuszczalnej, żyznej gleby, na słonecznym stanowisku. Krokusy jesienne ze względu na niewielkie rozmiary, wąskie liście bardzo ładnie prezentują się posadzone grupowo na trawnikach.

Na zimę bulwy pozostawiamy w gruncie. Wiosną z ziemi wyrosną liście, które podobnie jak u zimowitów, na przełomie czerwca zaschną. Jest wtedy dobry moment, aby rozmnożyć krokusy jesienne i posadzić na nowe miejsca.

Wśród gatunków krokusów jesiennych najczęściej w sprzedaży dostępne są: szafran okazały (Crocus speciosus) oraz szafran uprawny (C. sativus). Krokusy uprawiane są ze względu na ich barwne znamiona. Wysuszone są źródłem najdroższej przyprawy świata - szafranu (krocyny). Rośliny są także cennym źródłem nektaru i pyłku dla pszczół.

Szafran okazały posiada duże kwiaty barwy niebieskofioletowej, różowej lub białej z siateczką ciemniejszych, zwykle niebieskich żyłek na płatkach. Dorasta do ok. 15 - 20 cm wysokości. Kwitnie najwcześniej, bo już we wrześniu. Dostępne są odmiany kwitnące na biało ('Albus'), różowo ('Zonatus') i fioletowo ('Conqueror',' Sativus', 'Speciousus').

Nieco później, bo w październiku zakwita szafran uprawny. Posiada lejkowate kwiaty w różnych odcieniach fioletu z ciemniejszym żyłkami. Odznacza się szkarłatnymi znamionami słupków. W uprawie istnieje też odmiana 'Album' o kwiatach białych.

Ciekawym gatunkiem, choć rzadko spotykanym w uprawie, jest krokus bladożółty (C. ochroleucus). Wytwarza kremowo-białe, nie duże (2cm) kwiaty o żółtych lub kremowych gardzielach. Dorasta maksymalnie do 8 cm wysokości. U tego krokusa zarówno kwiaty jak i liście pojawiają się we wrześniu i październiku.

Podobał się artykuł? Podziel się!