Obecny sezon wegetacyjny rozpoczął się wszędzie bardzo wcześnie. Kwitnie wczesnych odmian truskawek można już zaobserwować w całej Polsce. Zazwyczaj, z racji położenie geograficznego najpóźniej zakwitały truskawki na Kaszubach. Ten sezon tego nie potwierdza. Zdaniem prezesa stowarzyszenia „Truskawka Kaszubska” Zygmunta Jażdżewskiego, wczesne odmiany truskawek zakwitły we wszystkich rejonach niemal równocześnie. Skutkiem tego może być krótki sezon truskawkowy, a w jego szczycie nadpodaż owoców, co może skutkować załamaniem ceny.

Zdaniem Zygmunta Jażdżewskiego, właściwy zbiór truskawek rozpoczynał się na Kaszubach zwykle ok. św. Jana, gdy w tym czasie np. na Mazowszu, wczesne odmiany kończyły owocowanie. W tym roku zbiory rozpoczną się niemal równocześnie.

Jednoczesne kwitnienie truskawki przy wystąpieniu w tym okresie nocnych przymrozków, może też spowodować odwrotną sytuację - bardzo niską podaż jej owoców, i to w skali całego kraju. Prognoza pogody dotycząca najbliższych dni nie jest optymistyczna. Zapowiadane są przygruntowe przymrozki które mogą wyrządzić znaczne straty w całym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!