Do takich łatwych w uprawie i uniwersalnych krzewów ozdobnych należą:
Berberys Thunberga
Bez czarny
Bez koralowy
Dereń biały
Jaśminowiec wonny
Krzewuszka cudowna
Pęcherznica kalinolistna
Perukowiec podolski
Trzmielina Fortune'a
Żylistek wyniosły

Krzewy w zależności od gatunku dorastają do 2-3 metrów wysokości oraz szeroko i gęsto się rozrastają. Zaleta ta sprawiła, że często są sadzone w szpalerach lub w żywopłotach nieformowanych. Dodatkowo wiosną krzewy obsypane kwiatami stają się prawdziwą ozdobą ogrodu. Niestety chociaż kwitnienie tych gatunków jest intensywne, to jednak trwa krótko i przez lato krzewy okazują się mało ozdobne. Dopiero jesienią krzewy nabierają jesiennych barw, a niektóre z nich zdobią ogród owocami (berberys, perukowiec, dereń, pecherznica)

Hodowcy stworzyli jednak wiele odmian w obrębie tych gatunków, których ozdobą są liście. Stworzone kultywary posiadają liście barwy żółtej, czerwonej, są biało lub żółto obrzeżone. Dzięki takiej cesze gatunki są ozdobne również latem. Warunkiem uzyskania intensywnego koloru liści jest uprawa krzewów na stanowisku słonecznym. Oto wybrane najładniejsze odmiany tych krzewów, które nadają się do nasadzeń w grupach, na barwne żywopłoty oraz jako soliter (pojedynczo).

Wśród odmian berberysu Thunberga żółte liście posiada 'Golden Rocket'. Podobną odmianą, ale lepiej wybarwiającą się w półcieniu jest 'Aurea'. Krzewy dorastają do ok. 1,5 metra wysokości i dodatkowo posiadają strzelisty, kolumnowy pokrój. Jeśli ktoś chciałby posiadać roślinę z głęboko powycinanymi i dużymi liśćmi oraz czerwonymi owocami polecamy  żółte odmiany bzu koralowego 'Sutherland Gold' lub 'Plumose Aurea'. Dereń biały odmiana 'Aurea' łączy w sobie 4 walory ozdobne: intensywnie żółte liście przez cały sezon, białe kwiaty w czerwcu, białe owoce jesienią oraz czerwone pędy zimą. Podobne cechy posiada pęcherznica kalinolistna 'Dart's Gold'. Liście tej odmiany względem popularnej 'Luteus' są intensywnie żółte przez cały sezon, a białe kwiatostany i czerwone nasienniki są ładnym kontrastem. Ozdobne, puszyste nasienniki posiada żółta odmiana perukowca podolskiego 'Golden Spirit'. Jeśli zależy nam na intensywnym zapachu to polecany jest żółty jaśminowiec wonny 'Aureus'. Równie ozdobna, zarówno z rubinowoczerwonych kwiatów jak i żółtych liści, jest krzewuszka cudowna 'Olympiada' i 'Joans Gold' oraz żylistek wyniosły 'Aurea' posiadający pełne, białe dzwonkowate kwiaty.