Dynia jest warzywem ciepłolubnym i wrażliwym na przymrozki. Uprawiamy ją z rozsady w ciepłym inspekcie (w kwietniu) lub z siewu bezpośrednio do gruntu (po 10 maja). Rozsadę wysadzamy również w maju. Warzywo posiada duże wymagania pokarmowe i wodne. Najlepszym podłożem dla dyniowatych jest gleba wzbogacona w obornik lub kompost. Nawadnianie w okresach suszy prowadzi do wytworzenia dorodnych, mięsistych owoców.

Przeciętny plon owoców dyni wynosi 40-60 t/ha. Zbiór w zależności od odmiany przeprowadza się na koniec okresu wegetacyjnego (dynia olbrzymia, bezłupinowa) lub sukcesywnie w sezonie (cukinia, patison). W kuchni na różne sposoby (zupy, ciasta, pieczone, duszone) wykorzystywane są owoce tzw. jagoda rzekoma. Niewiele osób wie, ale jadalne są również duże żółte kwiaty dyni. Można z nich ugotować sos, panierować, smażyć i faszerować. Dynie bogate są w witaminy A, B1, B2, C, PP. Oprócz tego zawierają kwasy organiczne, pektyny i bogate są w składniki mineralne jak: fosfor, żelazo, magnez, wapń i potas.

Wśród dyń najpopularniejsze są:

Dynia olbrzymia - tworzy bardzo duże owoce zwykle barwy pomarańczowej o wadze przekraczającej niekiedy 200 kg. W obrębie odmiany powstały kultywary o mniejszej wadze, różniące się kształtem (x Red Kuri - kształt łezkowaty), a nawet dwukolorowe (x turbaniformis zielono-żółta, kształt turbana). Miąższ dyni olbrzymiej jest włóknisty, pomarańczowy. Najpopularniejsze w Polsce odmiany to: 'Amber', 'Bambino', 'Melonowa Żółta', 'Amazonka'.

Dynia makaronowa - jest to odmiana dyni zwyczajnej, która tworzy owalne owoce o jasno żółtej skórce i mocno pomarańczowym miąższu. Waga jednego owocu wynosi od 2 do 4 kg. Dynia makaronowa jest delikatna w smaku. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest miąższ, który po ugotowaniu rozpada się i przypomina makaron, który można spożywać jak spaghetti. Dzięki tej właściwości zawdzięcza swoją nazwę. Odmiany dyni makaronowej dostępne na rynku to: 'Warszawska', 'Pyza'.

Dynia piżmowa - wytwarza beżowe gruszkowate (typ Butternut), podłużne owoce o masie do 3,5 kg. Odmiana posiada gniazdo nasienne, które znajduje się tylko w rozszerzonej części owocu. Miąższ jest bezwłóknisty, mało wodnisty, słodki, pomarańczowy o zapachu piżmowym. Owoce idealnie nadają się do faszerowania i pieczenia, podczas którego nie rozpadają się. Na polskim rynku dostępna jest odmian 'Lisica', 'Waltham'.