PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kwiaty jednoroczne w towarzystwie mieczyków

Wszyscy znają piękno kwiatów mieczyka ogrodowego, które niestety trwa krótko. Po przekwitnięciu zostają mieczowate liście nie będące ozdobą ogrodu. Jednak rabata wcale nie musi wyglądać smutno i nadal może cieszyć kwiatami.Chociaż mieczyk ponownie nie zakwitnie, to między mieczowatymi liśćmi mogą rosnąć rośliny jednoroczne jako barwny, uzupełniający dodatek. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie należy najpierw zastanowić się, jakie kwiaty jednoroczne będą nadawać się do posadzenia z mieczykami.

Mieczyk jest wysoką rośliną, która w zależności od uprawy lub odmiany rośnie od 70 do 120 cm wysokości. Zwieńczeniem jest pęd posiadający od 12 do 24 kwiatów, które rozwijają się stopniowo począwszy od dołu kwiatostanu. Najstarsze kwiaty z czasem zaczynają więdnąć, dlatego zwykle usuwane są, aby nie osłabiały bulwy. Całkowity rozwój wszystkich kwiatów trwa ok 2-3 tygodnie. Mieczyk jest rośliną posiadająca duże wymagania pokarmowe i dlatego latem wymaga częstego zasilania płynnymi nawozami wieloskładnikowymi. Nie będzie zatem korzystne dla niego sąsiedztwo składające się z roślin o podobnych wymaganiach pokarmowych.

Na podstawie wymagań uprawnych mieczyka rośliny jednoroczne, które mogą być posadzone w sąsiedztwie powinny posiadać:
- odpowiednią wysokość, która dorównuje mieczykom lub jest im równa
- rozpierzchły i wielopędowy pokrój
- małe i wąskie liście,
- kwiaty pojedyncze na długich skąpo ulistnionych pędach
- małe wymagania pokarmowe
- płytki lub palowy system korzeniowy

Wszystkie te cechy sprawiają, że kwiaty jednoroczne nie będą dużą konkurencją dla mieczyka. Przedstawiamy kilka niezawodnych roślin, które kwitną do jesiennych przymrozków, są odporne na suszę, bardzo dekoracyjne i wabią liczne owady.

Szałwia omączona (Salvia farinacea) jest gatunkiem jednorocznym, który wytwarza długie (40 cm), wzniesione fioletowe pędy, a na nich drobne niebieskie kwiaty zebrane w szczytowy kłos. Występuje również odmiana o białych kwiatach i zielonych pędach. Roślina tworzy kępy liści i wiele pędów kwiatostanowych, a całkowita jej wysokość wynosi 60 cm. Liście i kwiaty wydzielają przyjemny aromat, który działa odstraszająco na komary. Rośliny wsadzamy zachowując odległość między mieczykami ok. 40 cm.

Kosmos podwójnie pierzasty, zwany onętek (Cosmos bipinnatus) to wysoka roślina (80-120 cm), ale o luźnym pokroju z pierzastymi, przypominającymi koper liśćmi. Kwitnie pojedynczymi kwiatami barwy białej, różowej i czerwonej. Nasiona wysiewamy na rozsadniku albo bezpośrednio na miejsce stałe. Z racji tego, iż kosmos jest rozgałęziająca się rośliną, należy go sadzić pojedynczo i co 50 cm.

Werbena patagońska (Verbena bonariensis) jest wysoką rośliną (120 cm) i bardzo łatwą w uprawie. Jej fioletowe, drobne, zebrane w gęste główki kwiaty osadzone są na końcach długich łodyg. Mimo iż jest wysoka to jednak jest idealnym dodatkiem do kompozycji rabatowych. Dodaje im eleganckiego wyglądu i zwabi liczne kolorowe motyle i pszczoły. Rośliny uprawiamy z rozsady i wysadzamy w odległości ok. 30 cm.

Gaura Lindheimera (Gaura lindheimeri) tak jak poprzednie jest wysoką rośliną o luźnym pokroju, z lekko przewieszającymi się pędami, które mogą osiągać nawet 120cm wysokości. Na skąpo ulistnionych pędach, w zależności od odmiany, pojawiają się biało-różowe lub różowe kwiaty z długimi pręcikami. Gaura, mimo iż nie pachnie to jednak podobnie jak poprzednie wabi liczne owady. Z racji tego, że roślina posiada korzeń palowy i tworzy niekiedy luźne kępy, sadzimy ją pojedynczo co 40-50 cm od mieczyków.

Nachyłek barwierski (Coreopsis tinctoria) jest rośliną o rozgałęzionej, sztywnej łodydze, która dorasta do 90-100 cm. Liście są pierzaste, w górnych partiach nieregularne i rzadkie. Latem pojawiają się kwiaty średnicy 5 cm posiadające żółte płatki z czerwonobrunatną plamą u podstawy. Roślina jest łatwa w uprawie i intensywnie kwitnie na słonecznym stanowisku. Nasiona nachyłka wysiewamy wprost do gruntu lub na rozsadniku. Rośliny sadzimy w odległości ok. 40 cm.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!