PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Latem usuwamy dzikie pędy

Latem usuwamy dzikie pędy

Dzikie pędy, zwane potocznie „wilkami” to zwykle silne pędy boczne lud odrosty korzeniowe, które znacznie osłabiają cenną odmianę krzewu. W okresie lata wymagane jest systematyczne ich usuwanie.Wiele odmian krzewów i drzew rozmnaża się poprzez szczepienie. Zwykle jako podkładkę używa się siewek własnego lub blisko spokrewnionego gatunku. Celem takiego sposobu rozmnażania jest przede wszystkim uzyskanie ładnej piennej formy, zapewnienie mocnego i zdrowego systemu korzeniowego dla szlachetnej odmiany oraz skarlanie rośliny.

Zdarza się jednak, że z podkładki lub z jej korzeni pionowo wyrastają silne, jednoroczne pędy, zwane odpowiednio „wilkami" i odrostami. Latem wymagane jest częste usuwanie ich, ponieważ osłabiają kondycję szlachetnej odmiany oraz mogą całkowicie ją zdominować i zagłuszyć.

Dzikie pędy boczne wyrastają zazwyczaj z pnia (formy pienne) lub z podstawy podkładki, czyli poniżej miejsca szczepienia. Do takich krzewów zaliczyć można kuliste odmiany klonów, płaczące odmiany karagany, jarzębiny, pienne formy róż, wierzby ozdobnej. Przez całe lato, w dni słoneczne, usuwamy wyrastające pędy tuż przy przewodniku, na tzw. obrączkę. Powierzchnia cięcia powinna być gładka, a ranę warto posmarować maścią sadowniczą.

Są też odrosty wyrastające bezpośrednio poniżej miejsca szczepienia. Typowym przykładem jest śliwa ałycza stosowana często, jako podkładka pod szczepienie migdałka trójklapowego lub wiśni ozdobnych oraz róż. Wyrastające przy powierzchni gleby pędy najlepiej jest mocnym pociągnięciem oderwać od podkładki. Zabieg należy przeprowadzić, kiedy pędy są zielone i cienkie. Wówczas łatwiej dają się oderwać i nie tworzą głębokich ran.

Odrosty korzeniowe bardzo często występują, np. u leszczyny (szczepiona na siewkach leszczyny tureckiej), ozdobnych jabłoniach i śliwach, lipach, głogu, jarząbie, porzeczek, agrestu, wierzbach, złotokapie, oczarach (siewka oczaru wirginijskiego) czy lilakach (siewki tej samej odmiany lub innej) i pnączach (glicynia szczepiona na siewkach). Odrosty korzeniowe usuwamy zanim zdrewnieją. Najlepiej, jeśli oderwiemy je energicznym pociągnięciem. Ścięte za pomocą sekatora przy podłożu będą co roku krzewiły się i trudno je będzie całkowicie usunąć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Rekkin 2014-08-11 09:38:19
    Panie Krzak do każdego się przywalasz, tj. byś znał się na wszystkim, a sądzę że głąb z ciebie niesamowity, nikt cię nie docenia to tu próbujesz się dowartościować
  • A. Krzak 2014-08-09 09:32:24
    ,,wilki" i odrosty korzeniowe to są dwa różne znaczenia i nie można postawić między nimi znaku równośći!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!