Liliowce ogrodowe (Hemerocallis × hybrida) efektownie prezentują się w pełni kwitnienia, które przypada zazwyczaj od czerwca/lipca do końca sierpnia. U niektórych odmian czasami jeszcze we wrześniu pojawiają się pojedyncze kwiaty. Mimo, że trwałość kwiatu jest krótka, bo tylko dobę, to jednak ich ilość sprawia, że roślina przez całe dwa miesiące bujnie kwitnie.

Liliowce pochodzą z Japonii i Chin, ale większość odmian powstała w USA i Europie. Obecnie zarejestrowanych jest kilkadziesiąt tysięcy odmian tych roślin i co jakiś czas pojawiają się nowe. Różnią się między sobą barwą kwiatów (jedno- i dwukolorowe), kształtem płatków (karbowane, owalne, pajęczynowate), ilością płatków (pojedyncze, pełne) czy siłą wzrostu (miniaturki i wysokie odmiany).

Liliowiec ogrodowy powstał w wyniku wielokrotnego krzyżowania między gatunkami takimi jak: liliowiec rdzawy, mniejszy, cytrynowy Dumortiera, Midendorfa i Thunberga. Uzyskano wówczas kwiaty pojedyncze w różnych barwach i o różnej sile wzrostu. Odmiany mieszańcowe zatraciły również swoją ekspansywność, którą charakteryzuje się liliowiec rdzawy. Powstałe mieszańce ponownie poddano krzyżowaniu i uzyskano tetraploidy o bardzo atrakcyjnych pełnych kwiatach, z karbowanymi płatkami.

Istnieją odmiany liliowców o bardzo dużych kwiatach osiągających nawet do 40 cm średnicy tj. 'Long Tall Sally', 'Rouge and Curls', 'Ice Breaker'. Są również odmiany, których kwiaty są małych rozmiarów, np: ‘By Myself' czy Siloam Grace Stamile (8 cm). Jednak większość odmian wytwarza kwiaty o średnicy powyżej 12 cm.

Liliowce wytwarzają kępy składające się wąskich, trawiastych liści. Ogólna wysokość wraz z pędami kwiatostanowymi zależy od odmiany i zwykle wynosi od 30/40 cm (karłowe) do 80 cm. Najwyższą odmianą jest 'Berlin Tallbox', która osiąga 182 cm wysokości.

Liliowce najlepiej rosną, kwitną i rozwijają się na glebach żyznych o dostatecznej ilości wilgoci. Dobrze rośną zarówno w słońcu jak i lekkim półcieniu. W słońcu będą miały więcej kwiatów, ale liście nie będą wyglądały okazale, gdyż szybko będą traciły turgor. Liliowce w cieniu będą miały piękne liście, ale będą kwitły mniej obficie.

Rośliny najlepiej sadzić na przełomie sierpnia i września lub wiosną. Ze względu na to, że tworzą szerokie kępy można je sadzić w grupie po 2 - 3 rośliny na m2. Liliowce nie wymagają corocznego odmładzania i przesadzania, gdyż na jednym miejscu mogą rosnąć 20-30 lat.