Wczesna wiosna to moment występowania na plantacjach objawów powodowanych przez grzyby chorobotwórcze. Pojawiają się choroby podstawy źdźbła, mączniak i rdze. W niektórych rejonach kraju w pierwszej połowie grudnia uwidoczniły się naloty wskazujące na mączniaka prawdziwego oraz uredinia rdzy.

Sprawca mączniaka Erysiphe graminis zimuje w postaci grzybni na oziminach i wiosną rozwija się na roślinach, a białe naloty tworzą się ze strzępek grzybni, trzonków i zarodników konidialnych. Sprawca mączniaka prawdziwego jest pasożytem bezwzględnym, a w okresie wegetacji może powstać nawet kilkanaście pokoleń zarodników konidialnych. Czas kiełkowania zarodników to około 7 dni, rozprzestrzeniają się one w łańcuszkach konidiów po 6-7 zarodników w jednym takim łańcuszku. Latem (czerwiec-lipiec) naloty stają się bardziej filcowate, zbite. Tworzą się w nich wówczas czarne, zamknięte owocniki grzyba. Jest to stadium workowe, worki dojrzewają w lipcu-sierpniu i powstają askospory. W efekcie owocniki pękają, a askospory uwalniają się w sierpniu-wrześniu. Są roznoszone przez wiatr, zakażają oziminy, trawy, a cykl powtarza się. Mączniak porażając roślinę zapuszcza do niej ssawki, za pomocą których czerpie substancje pokarmowe.

Oprócz mączniaka, w grudniu na niektórych plantacjach wystapiły objawy rdzy. Trzeba się spodziewać, że wraz z nadejściem wiosny w tych miejscach porażenie upraw będzie znaczne. Sprawcami rdzy brunatnej żyta jest Puccinia dispersa, a rdzy brunatnej pszenicy Puccinia triticinia. Objawy, które obserwujemy na życie i pszenicy późną jesienią to uredinia, są one brunatne, rdzawe i bezładnie rozrzucone. Grzyby zimują na oziminach w stadium uredinium. Wiosną wytwarzane są uredioniospory. W okresie wegetacji występuje kilka generacji urediniospor. Odgrywają one najważniejszą rolę w rozprzestrzenianiu choroby. Pod koniec okresu wegetacji na roślinach zakażonych urediniosporami pojawiają się skupienia teliospor na dolnej stronie liścia, w postaci czarnych kreskowatych skupień przykrytych skórką. Teliospory kiełkują w czasie żniw lub bezpośrednio po nich. Następnie tworzą się zarodniki podstawkowe zakażające rośliny - żywicieli pośrednich. Na ich liściach, na górnej stronie widoczne są żółte spermogonia z czarnymi punktami, a na dolnej stronie liści ecja. Ecjospory przenoszone są przez wiatr na oziminy i cykl się powtarza.