Wszystkie gatunki i odmiany magnolii są bardzo efektowne podczas kwitnienia. Większość dostępnych na polskim rynku ogrodniczym odmian swój spektakl rozpoczyna przed rozwojem liści. Czasami kwiaty mogą być porażane przez wiosenne przymrozki, dlatego dla magnolii warto wybrać odpowiednie stanowisko, czyli zaciszne i słoneczne.

Młode rośliny w pierwszym roku po posadzeniu warto chronić przed mrozami. Podłoże powinno być lekko kwaśne, próchnicze i przepuszczalne. Magnolie płytko się korzenią i mają bardzo delikatne korzenie, więc korzystne będzie ściółkowanie korą sosnową. Wskazanie jest dwukrotne zasilenie roślin nawozem wieloskładnikowym w okresie od marca do początku lipca.

Zdarza się, że magnolie posiadają przebarwione na żółto liście (chloroza). Jest to objaw zbyt zasadowego podłoża i niedoboru żelaza lub magnezu.

Najbardziej popularne i możliwe do uprawy w warunkach polskich są odmiany mieszańcowe magnolii pośredniej (Magnolia x soulangeana). Kwiaty są duże kielichowate, barwy białej (‘Lennei Alba'; ‘Amabilis'), różowej (‘Sundew'; ‘Susan'), czerwonej (‘Genie'; ‘Picture'). Hodowcy tworzą liczne odmiany międzygatunkowe wykorzystując magnolię purpurową (M. liliiflora), gwiaździstą (M. stellata) czy japońską (M. kobus).

Magnolia gwiaździsta (M. stellata) wytwarza innego kształtu kwiaty. Kwitnie jako pierwsza, bo już na początku kwietnia. Płatki po rozwinięciu są ułożone promieniście i odchylone do tyłu. Kwiaty intensywnie pachną. Kolor kwiatów od białego do czerwonego.

Ciekawostką ogrodniczą jest magnolia brooklyńska (M. broklynensis), która wytwarza kwiaty koloru żółtego. Jest to gatunek odporny na mróz, kwitnie na przełomie maja i czerwca.

Najpóźniej z magnolii kwitnie magnolia Siebolda (M. sieboldii). Od lipca do sierpnia wśród liści pojawiają się śnieżnobiałe lekko pachnące kwiaty, które wewnątrz kielicha posiadają karminowe pręciki.

Największe kwiaty (do 30 cm średnicy) oraz liście (50 cm) posiada magnolia parasolowata (M. tripetala). Kwitnie od czerwca do lipca po pojawieniu się liści. Kwiaty białe lub kremowe. Gatunek odporny na mróz.

Podobał się artykuł? Podziel się!