Malwa czarna zwana także lekarską to nic innego jak odmiana naszej znanej i sielskiej malwy różowej Alcea rosea L, która wystaje znad płotów w letnie dni. Pierwszą ważną cechą gatunkową jest fakt, że jest to roślina wieloletnia, jednak przy naszych warunkach pogodowych uprawiana jako roślina dwuletnia. W pierwszym roku malwa wytwarza rozetę liści, a dopiero w drugim jeden lub kilka pędów kwiatostanowych dorastających do 2-3 m. To właśnie kwiaty są poszukiwanym surowcem zielarskim. Korona kwiatowa składa się z pięciu płatków ciemnej barwy, których kolor roślina zawdzięcza występowaniu antocyjanów. Kwiaty zawierają również od 8 do 12 proc. śluzu i to właśnie dzięki takiemu składowi w ziołolecznictwie stosowane są jako surowiec śluzowy wykorzystywany w mieszankach herbat i kosmetykach.

Jak założyć plantację malwy czarnej?

Mamy dwie możliwości założenia plantacji malwy czarnej. Pierwszym z nich jest rozsada. Wówczas rozsiewamy nasiona w maju, a nawet w czerwcu na rozsadniki w rzędach co ok. 30 cm. Aby uzyskać rozsadę na obsadzenie hektarowej plantacji, trzeba pod to przeznaczyć minimum 6 arów. Na taką rozsadę potrzebne nam będzie 3 kg nasion. Później, gdy rośliny wytworzą 2 lub maksymalnie trzy liście przesadzamy je w miejsce stałe na przełomie sierpnia i września co 80 cm. Ewentualnie rozsadę można poprowadzić tak, by do gruntu rozsadzić rośliny wczesną wiosną następnego roku.

Sadzonki malwy
Sadzonki malwy

Drugim sposobem jest wysiew nasion wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Zasada rozstawu jest taka sama jak w przypadku rozsady, a wiec siejemy je co 80 cm. Pierwszych wschodów możemy się spodziewać po dwóch lub trzech tygodniach. Ten sposób jest mniej pracochłonny lecz na obsianie ha plantacji potrzebujemy 5 kg nasion, przez co generujemy dodatkowy koszt początkowy.

Dla malwy czarnej wybierajmy stanowiska ciepłe i słoneczne oraz takie, które są w miarę osłonięte od wiatru, bowiem wysokie pędy kwiatostanowe mogą ulegać złamaniu podczas silniejszych podmuchów. Plantacje najlepiej zakładać na glebach żyznych i lekkich o pH ok. 6,5. Podłoże nie powinno być zbyt ciężkie i długo utrzymujące wilgoć, bo ułatwia to przemarznięcia rośliny.