Wczesny siew ma swoje zalety. Niższe temperatury na przedwiośniu przyczyniają się do lepszego ukorzeniania się roślin i umożliwiają przejście roślinom jarowizacji, od której w dużej mierze zależy prawidłowy rozwój generatywny roślin. Groch z wczesnych terminów zazwyczaj dojrzewa szybciej i równomierniej. Dodatkowo wczesny siew grochu ogranicza występowanie szkodników głównie: mszycy grochowej, oprzędzika pręgowanego i wielożernego oraz pachówki strąkóweczki.

Teoretycznie groch można zasiać do połowy kwietnia. Nie można jednak zbytnio opóźniać siewu gdyż każdy dzień opóźnienia w porównaniu do terminu optymalnego obniża plon nasion o 20 kg na hektar.

Dzieje się tak gdyż groch należy do grupy roślin dnia długiego. Z tego względu opóźnianie terminu ich siewu może doprowadzić do szybszego zakwitania przy zbyt małej masie wegetatywnej i tym samym do słabszego plonowania.

Ponadto groch jest wrażliwy na niedobór wody, a późniejszy siew do słabsze ukorzenienie roślin i większe ryzyko negatywnych następstw w przypadku wystąpienia suszy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!