W 2010 r. cały eksport w sektorze rolnym wynosił ok. 13 mld euro, z czego eksport owoców świeżych i przetworzonych wyniósł 1,165 mln euro, a eksport warzyw - 839 mln euro. - Ogrodnictwo to ogromny potencjał produkcyjny - podkreślał Marek Sawicki. - Zajmujemy pierwsze miejsce w Unii Europejskiej jeśli chodzi o produkcję pieczarek - 225 tys. t, czwarte miejsce w UE pod względem produkcji owoców - 2738 mln t i szóste w produkcji warzyw - 5010 tys. t - chwalił minister Sawicki.

Powierzchnia upraw ogrodniczych wynosi 651 tys. ha, co stanowi 3,4 proc. gruntów rolnych w Polsce. Wartość produkcji jest za to wysoka - 9,03 mld zł - 21,6 proc. wartości produkcji roślinnej. - Mimo tak niewielkiej produkcji upraw, te dane pokazują, że w ten sektor warto inwestować. To dobry sygnał dla innych producentów - podkreślał Marek Sawicki.

W sektorze tym zatrudnianych jest też wielu pracowników. Na blisko 160 tys. gospodarstw, przeważnie rodzinnych, zatrudnia się bezpośrednio 200 tys. pracowników i sezonowych - 200 tys. 50 tys. osób zatrudnionych jest z kolei w przemyśle przetwórczym.

Marek Sawicki powiedział też podczas konferencji, że wbrew pesymistycznym opiniom i sytuacji pogodowej, rolnictwu nie grozi żadna zapaść. - Mamy 25 proc. nadwyżki żywnościowej - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!