Chryzantemy, a właściwie złocienie, należą do bardzo dekoracyjnych kwiatów. Kwitną na jesieni w okresie, gdzie niewiele roślin ma szanse zakwitnąć. Dodatkowo odznaczają się dużą trwałością, bujnie kwitną i odporne są na chłodne noce. Dlatego stały się popularne jako dekoracja grobów w dniu 1 listopada. Warto jednak te rośliny wprowadzić jako ozdoba tarasów, ogrodów czy balkonów.

Do najbardziej popularnych i lubianych odmian należą złocienie z grupy Garden Mums. To właśnie one silnie się krzewią, bujnie kwitną i są najbardziej odporne na przymrozki. Te amerykańskie złocienie występują w 50 odmianach i w ostatnich latach są bardzo popularne w Polsce. W naszych warunkach mogą być uprawiane w donicach oraz w ogrodzie. Polecane są również do dekoracji skwerów miejskich i kwietników.

Złocienie kwitną w różnych odcieniach na intensywny żółty, biały, różowy, pomarańczowy lub czerwony kolor. Z odmian najbardziej odpornych, które mogą zimować w gruncie warte polecenia są: wczesna czerwona 'Bold Sophia', średnio wczesna pomarańczowa 'Shelley' i późna biała 'Frolic'. Złocienie z tej grupy uprawiane w donicach wytrzymują spadek do -15°C, a w gruncie nawet niższe temperatury. Uprawiane pod ścianą będą długo chronione przed jesiennymi przymrozkami i długo będą zdobić nasze otoczenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!